Špendlíček žlutý
Synonyma špendliček, kozi cicky |
Odrůda byla zaznamenána v archivních materiálech a svědectvích pamětníků z Kopřivnice a okolí. Po delším pátrání se ji podařilo ztotožnit s dvěma plodnými stromy ve Štramberku. Odrůdu je možno zaměnit s ´Bílou slívou´z Bojkovic, nicméně plody špendlíčku jsou výrazně drobnější a znaky na pecce průkazně odlišné.
Špendlíček žlutý
Plod vejčitý, mírně oboustranně zašpičatělý. Zachovává tvar velmi malých pravých švestek. Šev je mělký, široký, intenzivně ojínělý na temeni zakončený malou rzivou tečkou, dělí plod na téměř stejné poloviny. Plod je většinou nejširší uprostřed. Délka 25 - 30 mm šířka 20 - 24 mm. Velikost plodů střední i menší, hmotnost plodů cca 8 – 10, max. 15 g.
Stopka 10 – 15 mm dlouhá, zelená části fialově hnědá až rzivá vyrůstající z malé, mělké jamky. Odlučuje se snadno až u plně zralých plodů.
Slupka tenká, jemná, zlatavě žlutá či žlutozelená, na osluněné části často s rozpitým hnědočerveným až nafialovělým líčkem hustě posetá bílými lenticelami. V líčku jsou lenticely výrazně červenofialově olemovány. Při dozrávání jsou plody silně ojínělé. Na slupce někdy kožovité skvrny.
Dužina žlutá až zlatavě žlutá, jemná, polotuhá až rozbřídavá, protkaná bílými cévami, středně šťavnatá. Od pecky se odlučuje snadno.
Pecka dlouze elipsovitá, oboustranně zašpičatělá, v temenní části mírně protáhlá. Hřbetní rýha úzká, středně hluboká, na obou koncích mělčí, k temenní části zúžená až uzavřená úzkými ostrými žebry. Břišní rýhy málo výrazné, středně hluboké, úzké. Hlavní žebro středně široké, vystouplé, se středně vysokou ostruhou ve stopečné části, vedlejší žebra nízká mírně ostrá. Povrch pecky je zrnitý, částečně zhrbolený.
Zraje postupně v druhé polovině srpna a průběžně opadávají. Nedají se dlouho uchovat.
Stromy jsou slabšího vzrůstu s velmi jemným větvením a nápadně tenkými letorosty.
Špendlíček žlutý
Mimo přímý konzum jsou plody využívány pro výrobu marmelád a džemů a jako příměs do kvasu.
Máte na své zahradě (či v sadu) nebo znáte ze svého okolí tuto odrůdu? Dejte nám vědět. Pomůžete tak v mapování mizejících odrůd a k možné záchraně genofondu pro budoucí generace. Kontaktujte Občanské sdružení Hájenka. |
Všechna práva vyhrazena. | 2003-2024 © Petr Kocián | Právní doložka