Detail

slézovec durynský

Lavatera thuringiaca

slézovité / Malvaceae

Botanická charakteristika:
Vytrvalá, 50 – 120 cm vysoká bylina s přímou, větvenou lodyhou. Listy dlouze řapíkaté, čepele dolních listů okrouhle srdčité, nejvýš mělce 5laločné, střední 5laločné s prodlouženým prostředním lalokem, horní trojklané, vesměs nepravidelně vroubkované. Palisty podlouhle trojúhelníkovité. Květy jednotlivé, lístky kalíšku 3, kalich s trojúhelníkovitými cípy, korunní lístky obvejčité, hluboce vykrojené, tmavě růžové, s tmavšími žilkami. Plody složeny z 18 – 24 plůdků.

Místa výskytu:
Roste ve výslunných křovinách a při okrajích lesů, na pasekách, pastvinách, stráních, vinohradech, úhorech, mezích, podél cest a silnic, v kamenolomech, na navigacích, železničních náspech, v okolí obcí, hradů a božích muk. Vyhovují mu živinami bohatší, suché půdy. Světlomilná rostlina. U nás pouze v teplých územích.

Doba květu:   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12

Význam a zajímavosti:
Dekorativní hodnota slézovce durynského nebyla dosud zvláště v suchých a teplých územích plně využita. Lze jej také pěstovat jako medonosnou rostlinu. Pokusně byla ze stonků získána vlákna vhodná svou pevností k výrobě provazů. Ani krmná hodnota včetně obsahu vitamínu C není zanedbatelná, problematické je však husté odění téměř všech částí rostliny.

Ochrana:
Slézovec durynský je zařazen mezi taxony vyžadující další pozornost (ochranná kategorie C4a).

 

 

Místo: Loučka

Okres: Nový Jičín

Kraj: Moravskoslezský

Stanoviště: pěstovaná rostlina

Půda: hlinitá, sušší

Světelné podmínky: slunné

Určil: Petr Kocián

Fotografoval: Petr Kocián

 

 

Všechna práva vyhrazena. | 2003-2024 © Petr Kocián | Právní doložka