Detail

mračňák Theophrastův

Abutilon theophrasti

podslnečník Theofrastov | Velvetleaf

slézovité / Malvaceae

      mračňák / Abutilon

Botanická charakteristika:
Jednoletá 20 – 180 cm vysoká, sametově oděná bylina. Lodyha přímá, jednoduchá nebo v horní části krátce větvená. Listy dlouze řapíkaté, hluboce srdčité, s dlouze protaženou špičkou, drobně oddáleně zubaté. Květy v paždí listů v jednoduchých vrcholičnatých květenstvích. Kalíšek chybí, kalich sotva do poloviny srostlý, lístky široce kopinaté až široce eliptické, korunní lístky obvejčité, mělce na vrcholu vykrojené, žluté. Plody poltivé skládají se z 9 – 15 plůdků, semena ledvinitá, černohnědá.

Hlavní rozlišovací znaky:
  §  sametově oděná bylina
  §  hluboce srdčité listy
  §  květy žluté

Místa výskytu:
Vyskytuje se přechodně na polích, rumištích, nádražích, v přístavech a na překladištích, v areálech na zpracování bavlny a olejnin, kolem zemědělských objektů, v zahradách, na kompostech.

Doba květu:   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12

Význam a zajímavosti:
Mračňák Theophrastův u nás není původní. Pochází patrně z teplejších částí Asie, kde se vyskytuje jako plevel na polích bavlny, prosa aj. Dnes je rozšířen kromě chladných oblastí téměř po celém světě. U nás se vyskytuje většinou přechodně na rumištích, nádražích, v přístavech a na překladištích, v areálech na zpracování bavlny a olejnin, kolem zemědělských objektů, v zahradách, na kompostech. Kromě botanických zahrad byl ojediněle pěstován jako léčivka, popřípadě okrasná rostlina a občas v teplejších oblastech přechodně zplaněl. Ve větším množství se k nám začal šířit v posledních desetiletích, jednak s bavlnou (odpad po zpracování bývá kompostován), jednak se severoamerickými sójovými boby (odpad bývá zkrmován dobytkem a drůbeží). Mračňák je ve vegetačním období náročný na vyšší teplotu a především vlhkost půdy.

Bývá pěstován v Číně, Koreji, Japonsku a v jižních oblastech bývalého SSSR jako textilní a léčivá rostlina. Vlákno je použitelné jako náhražka juty pro výrobu hrubých obalových tkanin a motouzů. Slouží také k výrobě papíru. Semeno je bohaté na olej (18 – 20 %), který je vhodný pro potravinářský i technický průmysl (výroba mýdel a laků). Semena sloužila též jako náhražka kávy. Z květů se v Číně získává barvivo na výrobu tuše. Listy mají v sušině 0,18 – 0,20 % vitamínu C.

V Německu byl pěstován již v 16. století, u nás pokusně v 50. letech 20. století. V současnosti je u nás považován za cizí plevel. V minulosti byl zařazen mezi tzv. karanténní plevele. V oblastech původního výskytu roste jako plevel v kulturách bavlny či prosa, v USA je obecným plevelem v sóji, kukuřici, bavlně, čiroku, vojtěšce, cukrovce a krmné řepě.

Pod označením Abutilon x hybridum se u nás ve sklenících i v domácnostech, přes léto i v zahradách, pěstují mnohotvární kříženci několika jihoamerických druhů s květy bílými nebo v různých odstínech červené, žluté, růžové či s květy žíhanými.

Léčivá rostlina. Mračňák má široké lékařské použití. V tibetském a čínském lékařství je znám jako antiseptikum, tonizující a dezinfekční prostředek. Z Dálného východu je známa i aplikace při šedém očním zákalu. V Zakavkazí a Střední Asii je odvar z květů používán k pocení. V lékařství se může použít stejně jako proskurník lékařský a sléz (viz tam). Je považován i za dobrou medonosnou rostlinu.

Rod:
Rod Abutilon (mračňák) má okolo 200 druhů, které rostou většinou v oblastech tropů a subtropů. Na našem území se vyskytuje 1 druh rodu Abutilon: mračňák Theophrastův.

Záměna:
Je snadno poznatelný druh.

Etymologie:
Abutilon: z arabského slova pro slézovitou rostlinu;
theophrasti: Theophrastos, řecký filozof a botanik (371-287 př. K.).

Lidové názvy:
---

Synonyma:
Abutilon avicennae Gaertn.
Sida abutilon L.

Starší české jméno:
---

Fytocenologie:
---

Biotopy:
---

Ochrana:
Mračňák Theophrastův není ohrožený. Je považován za zdomácnělý druh.

V ČR se vyskytuje vzácně roztroušeně v teplejších oblastech státu, nejčastěji v okolí Prahy a Brna a v Polabí.

Celkové rozšíření:
Mračňák Theophrastův roste původně v oblasti střední Asie, zavlečen v Severní a Střední Americe, Evropě, Afice a Austrálii.

Index:
Abutilon theophrasti Medik. -- Malvenfam. 28. 1787.

jednoletá; středoasijský; terofyt; 7-8; 20-180 cm; 1,7-2,0 cm; nížiny-pahorkatiny; --

Nepůvodní druh květeny České republiky. Adventiv. Neofyt (1894). [Zdomácnělý].

Léčivá. Plevel. Včelařská.

léčivá rostlina plevel včelařská rostlina

[poslední aktualizace: 3.10.2012]

 

 

Kraj: Moravskoslezský

Stanoviště: pole

Půda: hlinitá, vlhká

Světelné podmínky: slunné

Určil: Petr Kocián

Fotografoval: Petr Kocián

Datum fotografie: 2.10.2012

 

 

Všechna práva vyhrazena. | 2003-2023 © Petr Kocián | Právní doložka