Detail

netýkavka žláznatá

Impatiens glandulifera

netýkavka žliazkatá | Ornamental Jewelweed

netýkavkovité / Balsaminaceae

      netýkavka / Impatiens

Místa výskytu:
Vyskytuje se v pobřežních lemech, na březích stojatých a tekoucích vod, na rumištích.

Doba květu:   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12

Význam a zajímavosti:
Netýkavka žláznatá je původem z Asie (Himaláje). K nám se dostala v 19. století - v době nejedné introdukce budoucích problematických druhů - jako okrasná a částečně i medonosná rostlina. Již po několika málo letech od první výsadby v zahradách se žačala šířit a dnes se s ním můžeme setkat skoro po celém území (s výjimkou hor). V současné době se považuje za rostlinu zdomácnělou.

Problém netýkavky se skrývá v tom, že mění složení rostlinných druhů v oblastech svého výskytu, vytlačuje původní druhy a to především díky své značné konkurenční zdatnosti. Dochází postupně k přeměně původních rostlinných společenstev v druhově chudá společenstva s převahou netýkavky. Dalším problémem je, že netýkavka je statná bylina a vytváří velké množství biomasy.

Boj s netýkavkou je náročný, avšak ne zcela marný. Rostlina produkuje značné množství semen, která vystřeluje do okolí. Netýkavky mají tobolky uzpůsobené tak, že v době zralosti při sebemenším dotyku puknou a tak vystřelí semena do okolí rostliny. Takto mohou semena doletět až na vzdálenost několika metrů. Semena se šíří hlavně vodou a to na vzdálenosti mnoha kilometrů od mateřské rostliny. Protože se jedná o jednoletou rostlinu je nejideálnější netýkavku pokosit v době květu nebo ji zcela vytrhnout a tím zabránit produkci semen.

Ochrana:
Invazní taxon.

 

 

Místo: Vražné

Okres: Nový Jičín

Kraj: Moravskoslezský

Stanoviště: okraj rybníka

Nadmořská výška: 260 m

Půda: bahenitá, podmáčená

Světelné podmínky: polostín

Určil: Petr Kocián

Fotografoval: Petr Kocián

Datum fotografie: 5.7.2003

 

 

Všechna práva vyhrazena. | 2003-2023 © Petr Kocián | Právní doložka