Detail

limonka Gmelinova

Limonium gmelinii

limonka Gmelinova

olověncovité / Plumbaginaceae

      limonka / Limonium

Botanická charakteristika:
Vytrvalá, 30–60 cm vysoká bylina se silným oddenkem. Lodyha přímá, rozestále větvená. Listy kožovité, v přízemní růžici, kopisťovité, podlouhle obvejčité, eliptické nebo podlouhlé, k bázi zúžené, řapíkaté, lodyžní listy drobné, šupinovité. Květy vyrůstají v 1(–2)květých stopkatých svazečcích, které jsou uspořádány v hustých klasech. Kalich nálevkovitý, kališní lem světle (červeno)fialový nebo bílý, koruna modrofialová. Plod tobolka.

Místa výskytu:
Vyskytuje se přirozeně mimo území ČR na slaných kontinentálních stepích, slaniscích a zasolených loukách, druhotně podél dálnic. V ČR se vyskytuje pouze na čtyřech lokalitách, podél dálnic (zavlečená).

Doba květu:   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12

Význam a zajímavosti:
Původem pochází z jihovýchodní Evropy, Ukrajiny, jihovýchodního evropského Ruska, jihozápadní Sibiře a Džungarie.

Na území České republiky byla poprvé zaznamenána v roce 2009 na dálnici D1 na jižní Moravě. Následně byly objeveny další lokality podél dálnice D2. Zavlečení bylo jistě spojeno s automobilovou dopravou. Zdroj diaspor pravděpodobně pochází z jihovýchodní Evropy, patrně z Maďarska, kde roste přirozeně na slaniskových trávnících a zasolených střídavě vlhkých loukách a také se vyskytuje druhotně podél dálnic a odkud mohly být diaspory zavlečeny intenzivní dopravou.

Ochrana:
Nepůvodní druh květeny České republiky. Adventiv. Neofyt (2009). [Naturalized] [zdomácnělý]

 

 

Místo: Rakvice

Okres: Břeclav

Kraj: Jihomoravský

Stanoviště: silnice

Půda: štěrkovito-hlinitá

Světelné podmínky: slunné

Určil: Petr Kocián

Fotografoval: Petr Kocián

Datum fotografie: 12.9.2015

 

 

Všechna práva vyhrazena. | 2003-2023 © Petr Kocián | Právní doložka