Detail

mydlice lékařská

Saponaria officinalis

| Soapwort

hvozdíkovité / Caryophyllaceae

Botanická charakteristika:
Vytrvalá, 40 – 60cm vysoká bylina. Listy podlouhlé až eliptické, výrazně 3žilné, celokrajné, přisedlé. Květy v mnohokvětých zkrácených vidlanech. Kalich trubkovitý, bledě zelený, koruna bílá až narůžovělá. Někdy se vyskytují i rostliny s plnými květy. Plody jsou vejcovitě kulovité až elipsoidní tobolky.

Místa výskytu:
Roste podél vodních toků a na březích stojatých vod, velmi často podél železničních tratí, dále v příkopech, na rumištích, při okrajích cest i křovin. Má nejraději výživné vlhké půdy, jak hlinité, tak písčité či kamenité. Nitrofilní druh.

Doba květu:   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12

Význam a zajímavosti:
Mydlice lékařská obsahuje velké množství saponinu, což je látka, která pění ve vodě a má mírné čistící účinky. V minulosti se z rozlámaných kousků kořene namočených ve vodě připravoval prací prostředek. Po vynalezení technologie výroby mýdla se mydlice přestala používat. Přesto ji ještě dnes občas používají restaurátoři k čištění historických oděvů nebo choulostivých starých tapet.

Důkaz obsahu saponinu se dá provést jednoduchým a zajímavým pokusem: hrst čerstvých květů případně listů (v kořenech je obsah saponinu největší, nicméně daleko lepší je pořídit si květy nebo listy, abychom neničili důležité podzemní části rostliny) rozmačkáme, rozdrtíme nebo rozkrájíme a dáme do PET lahve, kterou posléze naplníme přiměřeným množstvím vody. PET láhev uzavřeme a zatřepeme s ní. Obsah se silně zpění právě díky vysokému obsahu saponinu.
Díky této látce se mydlice používala také jako léčivka proti zácpě, na pročištění krve, rozpouštění hlenů a zevně k některým onemocněním kůže. Saponin je však látkou jedovatou, při dlouhodobějším používání se může objevit nutkání na zvracení a čistě teoreticky je možný i rozpad červených krvinek.

Mydlice lékařská se pěstuje jako okrasná rostlina a to nejen na zahradách, ale také třeba u kostelů či polních křížů. Můžeme se setkat i s plnokvětou formou mydlice. Je to opravdu velmi dekorativní rostlina, která navíc příjemně voní.

Ochrana:
Není ohrožena.

 

 

Místo: Hostašovice

Okres: Nový Jičín

Kraj: Moravskoslezský

Stanoviště: okraj lesa

Nadmořská výška: 390 m

Půda: kamenitá, mírně vlhká

Světelné podmínky: polostinné

Určil: Petr Kocián

Fotografoval: Petr Kocián

Datum fotografie: 4.7.2003

 

 

Všechna práva vyhrazena. | 2003-2023 © Petr Kocián | Právní doložka