Detail

vratič obecný

Tanacetum vulgare

| Tansy

hvězdnicovité / Asteraceae

Botanická charakteristika:
Vytrvalá, 30 – 120 cm vysoká aromatická bylina s přímou nebo vystoupavou, hustě olistěnou lodyhou. Listy střídavé, matné, dolní řapíkaté, střední a horní přisedlé, dolní a střední v obrysu eliptické až vejčitě podlouhlé, přetrhovaně peřenosečné. Úbory 7 – 11 mm v průměru, terčovitě zploštělé, skládající husté chocholičnaté květenství. Zákrov široce miskovitý, zákrovní listeny široce kopinaté až kopinaté se suchomázdřitým bezbarvým nebo hnědavým lemem. Květy jen trubkovité, oboupohlavné, zlatožluté, zřídka jsou vyvinuty i okrajové jazykovité květy, rovněž zlatožluté. Plody jsou vřetenovité, slámově žluté, lysé nažky.

Místa výskytu:
Roste v lesních lemech a světlinách, na starších úhorech, okrajích cest a silnic, pasekách, v lomech, na železničních náspech a nádražích, rumištích, výsypkách, kompostech, hřbitovech, březích toků, obecně na místech ruderálního charakteru. Vyhovují mu vysýchavé půdy, různého zrnitostního složení.

Doba květu:   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12

Význam a zajímavosti:
Vratič obecný má výrazné aroma podobné kafru. Proto se vrcholky této rostliny používaly k odpuzování obtížného hmyzu. Díky obsahu účinných látek (tanacetonu, thymolu, borneolu, chamazulénu, kafru a dalších) se vratič v minulosti používal k vypuzení střevních parazitů a k vyvolání potratu. Z těchto indikací však lze poznat, že vratičová droga má prudké působení. Obsahuje totiž zmíněný tanaceton, který je toxický, a při požití většího množství drogy způsobuje otravu, která může být i smrtelná. Proto se od nebezpečného a se životem hazardujícího vnitřního použití upustilo a dnes se vratič používá jen zevně při léčbě nehojících se ran a revmatu (má značné antibiotické a antirevmatické účinky). Z vrcholků kvetoucích lodyh se připravovalo barvivo k barvení vlny a látek. Může být pěstován také jako pěkná trvalka, avšak daleko více se pěstuje velmi podobný, i když nepříliš příbuzný řebříček tužebníkovitý (Achillea filipendula).

Ochrana:
Není ohrožený.

 

 

Místo: Hostašovice

Okres: Nový Jičín

Kraj: Moravskoslezský

Stanoviště: hromada suťi

Nadmořská výška: 390 m

Půda: štěrkovitá

Světelné podmínky: slunné

Určil: Petr Kocián

Fotografoval: Petr Kocián

Datum fotografie: 4.7.2003

 

 

Všechna práva vyhrazena. | 2003-2023 © Petr Kocián | Právní doložka