Detail

proso seté

Panicum miliaceum

proso siate | Proso Millet, Common Millet, Broomcorn Millet

lipnicovité / Poaceae

      proso / Panicum

Místa výskytu:
Pěstováno na polích, občas zplaňuje na rumištích, v prostorách a okolí překladišť a továren na krmné směsi.

Doba květu:   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12

Význam a zajímavosti:
Proso seté je prastará kulturní plodina. Jeho původ není zcela objasněn, první zmínky pěstování pocházejí z Číny a dovozuje se, že může původně pocházet z této oblasti Asie. Na našem území je proso známé již z neolitu. V České republice se omezeně pěstuje hlavně v teplých oblastech. Proso je teplomilné a snáší dobře sucho.

Z obilek se získávají jáhly (jáhly jsou tedy nahé obilky zbavené pluch a plušek), které jsou oblíbenou potravinou zdravé výživy. Z jáhel se připravují různé pokrmy - polévky, kaše, saláty, rizota, koláče. Například již naši předkové měli v oblibě jáhlovou kaši nebo pečený jahelník. Jáhly jsou zdravé, neobsahují totiž lepek (na rozdíl od obilních zrn pšenice, žita, ječmene i ovsa, jejichž součástí lepek je) a jsou vhodné pro tzv. bezlepkovou dietu a proto jsou potraviny vyrobené z prosa vyhledávané lidmi trpícími celiakií (neboli glutenovou enteropatií). Celiakie je chronické celoživotní onemocnění, charakterizované trvalou nesnášenlivostí lepku (glutenu) a typickými zánětlivými změnami sliznice tenkého střeva.

I když jsou jáhly zdravé, mnoho strávníků je odmítá. Jáhly mají opravdu bez úpravy pro někoho mdlou chuť, když se však upraví a dochutí, mohou se stát oblíbeným a hlavně zdravým pokrmem.

Obilky jsou základem krmných směsí pro chované exotické ptáky, např. papoušky nebo andulky.

Z prosa se v balkánských státech (především v Albánii, Bulharsku nebo Rumunsku) vyrábí kvašený (slabě alkoholický) nápoj zvaný boza (nebo také braga). Na Kavkaze se z prosa vyrábí kořalka (urau). V Africe se z prosa vyrábí pivo (zvané bantu nebo kaffir).

Ochrana:
Není ohrožené. Pěstovaná rostlina. Občas zplaňuje z kultury.

Nepůvodní druh květeny České republiky. Adventiv. Archeofyt.

 

 

Místo: Lichnov

Okres: Nový Jičín

Kraj: Moravskoslezský

Stanoviště: okraj silnice

Půda: kamenitá, sušší

Světelné podmínky: slunné

Určil: Petr Kocián

Fotografoval: Petr Kocián

Datum fotografie: 2.8.2010

 

 

Všechna práva vyhrazena. | 2003-2021 © Petr Kocián | Právní doložka