Detail

cibule kuchyňská

Allium cepa

cesnak cibuľový | Onion

česnekovité / Alliaceae

      česnek (cibule, pažitka) / Allium

Místa výskytu:
Pěstuje se na polích a na zahradách, výjimečně zplaňuje na skládkách zahradního odpadu v okolí obcí nebo zahrádkářských kolonií. Zplanění je však krátkodobé.

Doba květu:   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12

Význam a zajímavosti:
Cibule kuchyňská je jednou z nejstarších lidstvem užívaných cibulovin. Prapůvodem pochází ze střední Asie (Pákistán, Afgánistán a Írán). Doloženo je pěstování cibule sumerskými národy v období 4 000 let př. Kr. Cibuli pěstovali rovněž Egypťané a starověké národy Řeků a Římanů, od kterých se rozšířila do střední Evropy. Prapředkem cibule kuchyňské je pravděpodobně Allium oschaninii, cibule, která planě roste ve střední Asii. V průběhu věků došlo k cílenemu šlechtění, dnes existuje mnoho odrůd, které se odlišují tvarem či barvou cibulí ale také chutí.

Cibule kuchyňská je využívána hojně v kuchyni při přípravě nejrůznějších pokrmů. Určitě se každý již setkal při krájení cibule s podrážděním očí a následným slzením, což způsobuje při krájení uvolňovaná sulfonová kyselina. Tato nepříjemnost zaujala novozélandské vědce natolik, že se pokoušejí geneticky upravit cibuli tak, aby vytvořili cibuli, při jejímž krájení již nebudeme slzet. Taková cibule by mohla být na trhu koncem tohoto desetiletí.

Léčivá rostlina.
Cibule kuchyňská obsahuje vitamíny A, B, C, dále různé stopové prvky, např. fosfor, železo, vápník, draslík, mangan, měď, zinek či síru. Syrovou cibuli nebo její stonek se doporučuje konzumovat pravidelně, protože je zdraví prospěšná, má zejména antibakteriální a fungicidní účinky. Cibule je močopudná a využívá se při léčbě ledvin, má desinfekčná účinky v trávícím traktu.

V lidovém léčitelství je oblíbeným lékem na angíny a různá nachlazení sirup z cibule, který se vyrobí z nasekané cibule prokládané cukrem. Šťáva tohoto sirupu se podává po lžičkách. Užívá se rovněž šťáva z čerstvé cibule společně s medem.

Využívá se při hojení ran a jizev. Po včelím bodnutí se šťávou z cibule potírá místo vpichu, rovněž se užívá při plísňových kožních onemocněních. Šťáva z cibule je známým prostředkem užívaným proti vypadávání vlasů, který se vtírá na postižená místa.

Mnoho zahrádkářů pěstuje cibuli, protože se traduje, že cibule odpuzuje hmyz a krtky.

Ochrana:
Není ohrožená.

Nepůvodní druh květeny České republiky. Adventiv. Archeofyt.

Synonyma:
Allium ascalonicum auct. non L.
Allium salota Dostál

 

 

Místo: Šenov u Nového Jičína

Okres: Nový Jičín

Kraj: Moravskoslezský

Stanoviště: pole

Půda: hlinitá

Světelné podmínky: slunné

Určil: Petr Kocián

Fotografoval: Petr Kocián

Datum fotografie: 22.7.2010

 

 

Všechna práva vyhrazena. | 2003-2024 © Petr Kocián | Právní doložka