Detail

oves setý

Avena sativa

ovos siaty | Common Oat

lipnicovité / Poaceae

      oves / Avena

Botanická charakteristika:
Jednoletá, 40-120 cm vysoká rostlina (tráva). Stébla přímá. Pochvy listů lysé. Jazýček zpočátku jemně zoubkovitý, později rozdřípený. Ouška chybí. Čepele ploché, na okraji dolní části zpravidla porostlé dlouhými chlupy. Květenství lata. Plody pluchaté obilky.

Místa výskytu:
Pěstuje se na polích, občas může přechodně zplaňovat.

Doba květu:   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12

Význam a zajímavosti:
Oves setý je nejmladší kulturní plodinou. Na našem území se pěstuje v chladnějších a vlhčích oblastech, v podhůří a pahorkatinách. Má zvýšené nároky na vláhu. Rozlišujeme dvě skupiny kultivarů: skupinu Sativa s všetranně rozloženou latou a skupinu Contracta s jednostranně staženou latou. Bylo vyšlechtěno mnoho odrůd, které se vyznačují různými charakteristikami (např. odolností proti chorobám či proti poléhání, velmi dobrým využitím ke skrmování nebo k potravinářským účelům).

V minulosti byl důležitou hospodářskou plodinou. Pěstoval se pro obilky, které byly obvyklou potravou koní (obrok) a dále pro slámu, která byla oblíbeným krmivem pro hovězí dobytek. V našich zemích došlo po roce 1945 k poklesu jeho pěstování a to kvůli snížení stavu koní. Postupně do dnešních dnů docházelo k výraznému snížení osevní plochy až o 87% v porovnání s rokem 1960. Oves se stále nejvíce využívá ke krmení hospodářských zvířat a dále k potravinářským účelům. Okrajové využití má v kosmetickém a farmaceutickém průmyslu. V anglosaských zemích se oves využívá při výrobě některých druhů piv. Rusové z něj připravovali alkoholický nápoj - kvas.

V poslední době se oves stal zajímavou surovinou pro potravinářský průmysl. Oves je synonymem zdravé výživy, vzpomeňme například ovesné vločky, ovesnou kaši, ovesné tyčinky, či ovesné koktejly. Výrobky z ovsa jsou důležitou součástí výživy sportovců nebo součástí hubnoucích diet. Oves totiž obsahuje bílkoviny, které jsou důležité pro správné fungování lidského organismu. Dále obsahuje vlákninu, která pomáhá dobrému trávení a další minerály a vitamíny.

Ochrana:
Není ohrožený. Kulturní plodina.

Avena sativa L. -- Sp. Pl. 1: 79. 1753.

 

 

Místo: Studénka

Okres: Nový Jičín

Kraj: Moravskoslezský

Stanoviště: pole

Půda: hlinitá

Světelné podmínky: slunné

Určil: Petr Kocián

Fotografoval: Petr Kocián

Datum fotografie: 10.7.2010

 

 

Všechna práva vyhrazena. | 2003-2021 © Petr Kocián | Právní doložka