Detail

modřín opadavý

Larix decidua

smrekovec opadavý | European Larch

borovicovité / Pinaceae

Botanická charakteristika:
Jehličnatý strom 20-50 m vysoký. Kmen přímý. Koruna štíhlá, kuželovitá. Borka hrubá, rozpraskaná, šedavá. Jehlice světle zelené. Samčí šištice vejcovité, žlutavé, převislé. Samičí šištice široce vejcovité tvořené kamínovými podpůrnými šupinami. Šišky nerozpadavé, světle hnědé, vejcovité. Semena malá s hnědým křídlem.

Místa výskytu:
Vyskytuje se ve smíšených a jehličnatých lesích, v intravilánech obcí, v parcích a zahradách.

Doba květu:   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12

Význam a zajímavosti:
Modřín opadavý je jehličnatým stromem, kterému na zimu jehlice opadávají.

Modřín opadavý je významnou dřevinou, i když na našem území nepatří k nejvýznamějším ekonomickým dřevinám. Je rychle rostoucím jehličnanem, který patří mezi pionýrské dřeviny. Preferuje slunná stanoviště, nesnáší zastínění. V lesích se objevuje jako příměs nebo vtroušená dřevina. Vysazoval se do lesů pro své kvalitní dřevo. V současnosti však není jeho dřevo v oblibě, jako tomu bylo v minulosti. Modřínové dřevo je tvrdé, trvanlivé a odolné. Využívá se k výrobě nábytku, oken a dveří, plotů a zahradního nábytku. Zmínky o využívání modřínového dřeva sahají až do starověkého Říma. V minulosti využíván v Čechách k výrobě žlabů.

Poměrně často vysazován (ve vyšlechtěných kultivarech) do parků a zahrad jako okrasná dřevina. Na jaře se jehlice zbarvují do jarní zelené, na podzim se jehlice zbarvují před opadem do rezavě žluté barvy a tak vytváření v zahradě nebo parku zajímavou hru barev.

Léčivá rostlina.
V minulosti se drcené jehlice a kůra využívali k obkladům na zanícené rány. Pryskyřice se využívala k výrobě mastí na rány.

Ochrana:
Není ohrožený. Původní druh naší květeny.

 

 

Místo: Dolní Újezd

Okres: Přerov

Kraj: Olomoucký

Stanoviště: okraj lesa

Půda: hlinitá

Světelné podmínky: slunné

Určil: Petr Kocián

Fotografoval: Petr Kocián

Datum fotografie: 28.4.2010

 

 

Všechna práva vyhrazena. | 2003-2023 © Petr Kocián | Právní doložka