Detail

jahodník obecný

Fragaria vesca

jahoda obyčajná | Wild Strawberry

růžovité / Rosaceae

Botanická charakteristika:
Vytrvalá, 5–10 cm vysoká bylina s krátkým, válcovitým oddenkem. Listy jsou v přízemní růžici, jsou trojčetné, na líci lysé a tmavozelené, na rubu více méně chlupaté a světle modrozelené až stříbřitě lesklé, na okraji hrubě pilovitě zubaté. Květy v chudých vrcholících, kališní lístky kopinaté, korunní okrouhle obvejčité, bílé. Souplodí (=jahoda) je kulovité až kuželovité, červené, snadno od kalicha oddělitelné. Nažky jsou rovnoměrně rozloženy po povrchu jahody. Endozoochorní druh.

Místa výskytu:
Roste na lesních pasekách a mýtinách, při okrajích lesů, podél lesních cest, v křovinách, řidčeji na sutích a náplavech. Vyhovují mu sušší, humózní, slabě kyselé půdy.

Doba květu:   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12

Význam a zajímavosti:
Rostlina produkující chutné lesní plody. Listy obsahující velké množství flavonidů, tříslovin a vitamínu C jsou zase odpradávna známou a používanou drogou a jsou základní složkou obrovského množství čajových směsí. Listy kulturních odrůd jahodníků však léčivé vlastnosti nemají. V poslední době je oblíbené pěstování jahod, ať už lesních nebo těch kulturních, ve velkých keramických nádobách s „kapsami“, kde nejenže vyprodukují na relativně malém prostoru docela velké množství plodů, ale osázená nádoba celkově vypadá velmi dekorativně.

Ochrana:
Není ohrožen.

 

 

Místo: Hutisko-Solánec

Okres: Vsetín

Kraj: Zlínský

Stanoviště: okraj lesa

Nadmořská výška: 650 m

Půda: hlinitá, mírně vlhká

Světelné podmínky: polostinné

Určil: Petr Kocián

Fotografoval: Petr Kocián

Datum fotografie: 17.5.2003

 

 

Všechna práva vyhrazena. | 2003-2023 © Petr Kocián | Právní doložka