Detail

proso vláskovité rozkladité

Panicum capillare subsp. barbipulvinatum

proso vláskovité | Witch Grass

lipnicovité / Poaceae

      proso / Panicum

Botanická charakteristika:
Jednoletá, trsnatá, 20-80 cm vysoká rostlina (tráva). Stébla přímá nebo kolénkatě vystoupavá, z dolních uzlin větvená. Pochvy listů žebernaté, dlouze chlupatá. Jazýček tvořený nízkým blanitým lemem. Čepele ploché, chlupaté. Květenství široká, volná a široce rozkladitá lata, často na bázi obalená nejhornější pochvou. Stopky klásků 10-20 cm dlouhé, tenké. Klásky elipsoidní. Plody obilky.

Místa výskytu:
Vyskytuje se na železničních nádražích, na ruderalizovaných místech, v přístavech a překladištích, na rumištích a navážkách.

Doba květu:   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12

Význam a zajímavosti:
Proso vláskovité pochází ze Severní Ameriky (USA, Kanada). Postupně bylo zavlečeno na všechny kontinenty. Na našem území bylo poprvé sbíráno ve 40. letech 20. století.

Rostliny druhu Panicum capilare jsou značně variabilní zejména v závislosti na klimatických nebo stanovištních podmínkách. Mezi jednotlivými autory není shoda na jednoznačném taxonomickém zařazení těchto různých forem. Popsáno bylo několik forem, kterým byly přižazeny různé taxonomické stupně (od pojímání za druhy, poddruhy nebo variety). V současnosti převažuje u severoamerických autorů názor, že se jedná o variety. Naše botanika je však považuje za poddruhy.

Na území České republiky se proso vláskovité rozlišuje ve dvou poddruzích (prakticky pouze na základě velikosti klásků) - proso vláskovité pravé (Panicum capillare subsp. capillare) a vzácnější proso vláskovité rozkladité (Panicum capillare subsp. barbipulvinatum) - zde vyobrazené.

Někdy se pěstuje v parcích a zahradách jako okrasná tráva, odkud může zplaňovat.

Proso vláskovité je na našem území typickou rostlinou, která se šíří po železnici. Šíří se rovněž větrem. K tomu je dobře uzpůsobeno: po odkvětu se celé květenství odlomí a chová se jako tzv. stepní běžec - je unášeno větrem na značné vzdálenosti od původního stanoviště.

V minulosti se sušené laty užívaly do suchých vazeb.

Ochrana:
Není ohroženým druhem. Vyskytuje se na našem území roztroušeně až vzácně. Nepůvodní druh květeny České republiky. Adventiv. Neofyt (1940).



Zachytili jste lokalitu tohoto druhu? Dejte mi vědět! Pomůžete tak v mapování zajímavých neofytů. Kontakt najdete v sekci O nás.

 

 

Stanoviště: kolejiště

Půda: kamenitá, suchá

Světelné podmínky: slunné

Určil: Petr Kocián

Fotografoval: Petr Kocián

Datum fotografie: 11.8.2008

 

 

Všechna práva vyhrazena. | 2003-2024 © Petr Kocián | Právní doložka