Detail

střemcha obecná pravá

Prunus padus subsp. padus

| Bird Cherry

růžovité / Rosaceae

      léčivá rostlina jedovatá rostlina

Botanická charakteristika:
Opadavý strom nebo keř, 3-12 m vysoký. Koruna široce vejcovitá až kuželovitá. Borka červenohnědá. Listy vejčité až eliptické zakončené krátkou špičkou, na okrajích pilovité. Květenství hustý, válcovitý hrozen. Květy 5četné, bílé. Plod černá šťavnatá peckovice.

Místa výskytu:
Vyskytuje se v lužních lesích, podél vodních toků, v lesních pláštích a křovinách, často vysazována v parcích a zahradách.

Doba květu:   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12

Význam a zajímavosti:
Jedná se o poměrně dekorativní keř/strom, který rychle roste. Využívá se ke zpevňování břehů vodních toků. Vysazuje se do parků a zahrad především na vlhčí místa. Na jaře láká střemcha k návštěvě svými bílými květy včely. Na podzim a v zimě slouží plody ptactvu jako potrava (=odtud pochází i trefné anglické jméno střemchy - ptačí třešeň - Bird Cherry).

Léčivá dřevina. Kůra se užívala jako močopudný a potopudný prostředek.

Jedovatá dřevina. Střemcha obsahuje kyanovodík (= kůra a květy voní po mandlích). Proto se někdy využívalo střemchy k odpuzování hmyzu. K otravám dochází většinou po požití semen. Otravy u člověka bývají vzácné a mají vesměs příznivý průběh. Otrava se projevuje nevolností a dušností.

Z plodů je možné vyrábět destilát nebo víno, které je oblíbené v severní Evropě. V některých zemích se plody zavařují, popřípadě se z nich vyrábějí šťávy či marmelády. U nás není takové využití časté.

Střemcha bývala magickou dřevinou. Ze dřeva střemchy byla vyráběna držadla pluhu, aby byla orba úspěšná nebo byly proutky střemchy ponechávány ve stavení, aby se zabránilo zlým duchům vstoupit do obydlí.

Ochrana:
Není ohrožená.

 

 

Místo: Bartošovice

Okres: Nový Jičín

Kraj: Moravskoslezský

Stanoviště: plášť lužního lesa

Půda: hlinitá, vlhčí

Světelné podmínky: polostín

Určil: Petr Kocián

Fotografoval: Petr Kocián

Datum fotografie: 21.4.2008

 

 

Všechna práva vyhrazena. | 2003-2023 © Petr Kocián | Právní doložka