Detail

devětsil Kablíkové

Petasites kablikianus

deväťsil | Butterbur

hvězdnicovité / Asteraceae

      devětsil / Petasites

Botanická charakteristika:
Vytrvalá, trsnatá, 10-40 cm (-70 cm za plodu) vysoká bylina. Květonosná lodyha vzpřímená, nápadně podélně žebernatá. Listy lodyžní šupinovité, kopinaté. Listy se plně vyvíjejí až po odkvětu, jsou střední, řapíky plné, mělce rýhované na svrchní straně široce promáčklé, čepel trojúhelníkovitě srdčitá až vejčitá, na líci leskle tmavě zelené. Květenství úbor. Úbory uspořádané do hroznovitě složeného květenství. Květy bílé. Plod nažka s chmýrem.

Místa výskytu:
Vyskytuje se na březích horských a podhorských potoků, náplavech, prameništích.

Doba květu:   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12

Význam a zajímavosti:
Devětsil Kablíkové - jak již název napovídá - byl pojmenován po české botaničce Josefíně Kablíkové, která žila v 19. století. Kablíková byla manželkou lékárníka ve Vrchlabí a věnovala se především květeně Krkonoš. Stala se velkou znalkyní místní flóry a vášnivou sběratelkou rostlin. Spolupracovala s tehdejšími předními botaniky, se kterými si vyměňovala herbářové sběry. Několik rostlin bylo pojmenováno právě po Kablíkové. Nejznámější je však právě Petasites kablikianus, který sama objevila.

Devětsily jsou zvláštní tím, že se se u každého druhu vyskytují dva typy kvetoucích rostlin. Jedny s převahou zdánlivě oboupohlavných květů (tzv. androdynamické) a druhé s převahou samičích květů (tzv. gynodynamické). Tyto typy se liší vizuálně habitem kvetoucích lodyh a mohou působit pro laika jako dva odlišné druhy.

Na společných lokalitách může vytvářet křížence jak s devětsilem lékařským, tak i s devětsilem bílým. Takoví kříženci jsou intermediálního charakteru a značně variabilní.

Devětsil Kablíkové - vedle hojnějších příbužných devětsilů - je méně častým hostitelem parazitické rostliny zárazy devětsilové.

Ochrana:
Devětsil Kablíkové patří z hlediska ohrožení mezi druhy vyžadující pozornost (C4a). Na našem území je jeho výskyt vázán pouze na několik horských a podhorských lokalit v Krkonoších, Hrubém Jeseníku a Beskydech (lokality v ČR tvoří západní hranici jeho areálu).

 

 

Místo: Ostravice

Okres: Frýdek-Místek

Kraj: Moravskoslezský

Stanoviště: pobřežní porost

Půda: kamenitá, vlhká

Světelné podmínky: slunné

Určil: Petr Kocián

Fotografoval: Petr Kocián

Datum fotografie: 8.4.2008

 

 

Všechna práva vyhrazena. | 2003-2024 © Petr Kocián | Právní doložka