Detail

laskavec bílý

Amaranthus albus

láskavec biely

laskavcovité / Amaranthaceae

      plevele invazní rostlina

Botanická charakteristika:
Jednoletá jednodomá, 10-50 cm vysoká bylina. Lodyha přímá nebo poléhavá, odspodu větvená, lysá nebo řídce pýřitá. Listy dlouze řapíkaté, kopisťovité, na okraji jemně kadeřavé. Květenství složené z krátkých úžlabních vrcholičnatých hroznů. Listénce 2x delší než okvětní lístky, zakončené ostnitým trnem. Plod tobolka.

Místa výskytu:
Vyskytuje se na sušších stanovištích, především ruderálních: dlažba městských chodníků a cest, rumiště, skládky, železniční nádraží a kolejiště. Může se také vyskytovat na polích, slaniskách (v teplejších oblastech).

Doba květu:   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12

Význam a zajímavosti:
Adventiv. Původem ze střední Ameriky, rozšířil se do USA a Kanady, posléze i do jiných částí světa - Asie, Evropa, Austrálie, Afrika. Do Evropy zavlékán s severoamerickým obilím, olejninami, vlnou nebo bavlnou. Na území ČR se dostal ke konci 19. století, postupně se šířil do teplejších oblastí. Nejčastěji se u náš šíří pomocí železnice.

Laskavec bílý se občas chová v Čechách také jako plevel. Jinak se vyskytuje na ruderálních stanovištích, především na železnici. Je botatě plodný. Podle některých údajů může vyprodukovat jedna rostlina až 640 000 semen. I v našich podmínkách využívá svou vlastnost z původní domoviny - šíření větrem - chová se jako tzv. stepní běžec. To znamená, že k jeho rozšiřování dochází tak, že po dozrání semen se celá rostlina odlomí, a pomocí větru se přesunuje na jiná místa, přičemž se uvolňují semena.

V některých oblastech světa se suché rostliny používají jako topivo. Listy a mladé rostliny se někdy konzumují - hlavně ve formě salátů. Semena se mohou umlít a využít k pečení chleba.

Ochrana:
Není ohrožený. Cizí expanzivní plevel.

Nepůvodní druh květeny České republiky. Adventiv. Neofyt (1893).

 

 

Místo: Studénka

Okres: Nový Jičín

Kraj: Moravskoslezský

Stanoviště: železnice

Půda: kamenitá

Světelné podmínky: slunné

Určil: Petr Kocián

Fotografoval: Petr Kocián

Datum fotografie: 15.9.2008

 

 

Všechna práva vyhrazena. | 2003-2021 © Petr Kocián | Právní doložka