Detail

česnáček lékařský

Alliaria petiolata

cesnačka lekárska | Garlic Mustard

brukvovité / Brassicaceae

      léčivá rostlina

Botanická charakteristika:

purchase abortion pill online

abortion pill online usa
Dvouletá, 20–80 cm vysoká léčivá bylina. Přízemní listy ledvinité až okrouhlé, lodyžní menší, trojúhelníkovitě vejčité, na okraji vroubkované až hrubě laločnaté, tupě zubaté. Květy v krátkých hroznech, drobné. Kališní lístky bledě zelené se světlým lemem, korunní bílé, podlouhle obvejčité. Plody jsou 3,5 – 5 cm dlouhé šešule, přímo odstálé až přímé, obsahující množství semen.

Místa výskytu:
Převážně se vyskytuje v listnatých lesích a jejich lemech, dále v lesních pláštích, pobřežních křovinách, akátinách, druhotně v parcích, zahradách, na hřbitovech a stinných zídkách, poblíž sídlišť, občas na rumištích. Je to nitrofilní druh, kterému se daří na vlhčích, živinami a humusem bohatých, zásaditějších půdách. Roste na místech s vysokou vzdušnou vlhkostí, hlavně v polostínu.

Doba květu:   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12

Význam a zajímavosti:
Léčivá bylina s dezinfekčními účinky, používaná například k obkladům. V zahraničí se občas používá do jarních salátů, podobně jako několik dalších jarních planých rostlin (česnek medvědí, orsej jarní, kopřiva dvoudomá…), hlavně díky vysokému obsahu vitamínu C. Mimoto obsahuje několik štiplavých a čpavých látek a také thiosloučeniny (organické látky obsahující síru), které způsobují jeho česnekový zápach.

Ochrana:
Není ohroženým ani chráněným druhem.

Původní druh květeny České republiky. (Native).

 

 

Místo: Loučka

Okres: Nový Jičín

Kraj: Moravskoslezský

Stanoviště: břeh potoka Jičínky

Nadmořská výška: 280 m

Půda: hlinitá, silně zamokřená

Světelné podmínky: slunné

Určil: Petr Kocián

Fotografoval: Petr Kocián

Datum fotografie: 10.5.2003

 

 

Všechna práva vyhrazena. | 2003-2020 © Petr Kocián | Právní doložka