Detail

česnáček lékařský

Alliaria petiolata

cesnačka lekárska | Garlic Mustard

brukvovité / Brassicaceae

      léčivá rostlina

Botanická charakteristika:
Dvouletá, 20–80 cm vysoká léčivá bylina. Přízemní listy ledvinité až okrouhlé, lodyžní menší, trojúhelníkovitě vejčité, na okraji vroubkované až hrubě laločnaté, tupě zubaté. Květy v krátkých hroznech, drobné. Kališní lístky bledě zelené se světlým lemem, korunní bílé, podlouhle obvejčité. Plody jsou 3,5 – 5 cm dlouhé šešule, přímo odstálé až přímé, obsahující množství semen.

Místa výskytu:
Převážně se vyskytuje v listnatých lesích a jejich lemech, dále v lesních pláštích, pobřežních křovinách, akátinách, druhotně v parcích, zahradách, na hřbitovech a stinných zídkách, poblíž sídlišť, občas na rumištích. Je to nitrofilní druh, kterému se daří na vlhčích, živinami a humusem bohatých, zásaditějších půdách. Roste na místech s vysokou vzdušnou vlhkostí, hlavně v polostínu.

Doba květu:   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12

Význam a zajímavosti:
Léčivá bylina s dezinfekčními účinky, používaná například k obkladům. V zahraničí se občas používá do jarních salátů, podobně jako několik dalších jarních planých rostlin (česnek medvědí, orsej jarní, kopřiva dvoudomá…), hlavně díky vysokému obsahu vitamínu C. Mimoto obsahuje několik štiplavých a čpavých látek a také thiosloučeniny (organické látky obsahující síru), které způsobují jeho česnekový zápach.

Ochrana:
Není ohroženým ani chráněným druhem.

Původní druh květeny České republiky. (Native).

 

 

Místo: Loučka

Okres: Nový Jičín

Kraj: Moravskoslezský

Stanoviště: břeh potoka Jičínky

Nadmořská výška: 280 m

Půda: hlinitá, silně zamokřená

Světelné podmínky: slunné

Určil: Petr Kocián

Fotografoval: Petr Kocián

Datum fotografie: 10.5.2003

 

 

Všechna práva vyhrazena. | 2003-2024 © Petr Kocián | Právní doložka