pryšec plocholistý
Euphorbia platyphyllos
mliečnik širokolistý
Botanická charakteristika:
Jednoletá, 25 – 50 cm vysoká, lysá nebo jen roztroušeně chlupatá bylina. Lodyhy přímé, silné, oblé. Čepel listů obvejčitá až úzce kopinatá, světle až žlutavě zelená, na okraji drobně pilovitě zubatá. Cyathia v koncových a častých úžlabních lichookolících. Koncový lichookolík zpravidla s 5 větvemi. Zákrovní listence široce trojúhelníkovitě vejčité až trojúhelníkovité, navzájem nesrostlé. Žlázky příčně oválné, žlutavé. Plody jsou kulovité tobolky na povrchu s roztroušenými polokulovitými bradavkami.
Místa výskytu:
Vyskytuje se kolem okrajů cest, na polích, vinicích, zahradách, náspech, březích vodních toků, úhorech, rumištích. Roste na sušších až mírně vlhkých, výhřevných, humózních, živinami bohatých půdách. Upřednostňuje bazické podklady a teplejší oblasti.
Doba květu: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12
Význam a zajímavosti:
U nás roste nominátní poddruh pryšec plocholistý pravý (Euphorbia platyphyllos platyphyllos), který je na obrázcích, na nějž se vztahuje popis a se kterým se můžeme v naší přírodě setkat. Pouze jednou byl u nás nalezen na břehu nádrže Rozkoš ve východních Čechách poddruh pryšec plocholistý vlnatý (Euphorbia platyphyllos literata), který se od nominátního poddruhu liší nižším vzrůstem, hustě až plstnatě bělavě chlupatým oděním a často nápadně hustě olistěnou lodyhou. Nalezen jen jednou, dnes je považován za vyhynulý (A1).
Ochrana:
Pryšec plocholistý pravý není ohrožený, poddruh p. p. vlnatý je vyhynulý (A1)
Místo: Vysoká
Okres: Přerov
Kraj: Olomoucký
Stanoviště: okraj pole
Půda: hlinitá, sušší
Světelné podmínky: polostín
Určil: Petr Kocián
Fotografoval: Petr Kocián
Datum fotografie: 2.6.2007
Všechna práva vyhrazena. | 2003-2024 © Petr Kocián | Právní doložka