Detail

bříza bělokorá

Betula pendula

breza previsnutá | Silver Birch

břízovité / Betulaceae

      bříza / Betula

Botanická charakteristika:
Opadavý strom, až 25 m vysoký. Koruna nepravidelná víceméně vejcovitá. Kmen přímý. Borka v mládí hladká, žlutavě hnědá, ve stáří nepravidelně rozpukaná, bílá až šedavě bílá. Listy trojúhelníkovitě vejčité až kosníkovité. Květenství samčí a samičí jehnědy. Plod jednosemenná křídlatá nažka.

Místa výskytu:
Vyskytuje se v lesích, především acidofilních doubravách, v písečných a reliktních borech, na skalách, druhotně na pasekách, haldách, výsypkách a jiných opuštěných plochách. Často vysazovaná do parků a zahrad.

Doba květu:   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12

Význam a zajímavosti:
Břízu bělokorou máme často spojenou s představou ruského lesa či se sběrem kozáků nebo křemenáčů. Její význam je rozsáhlý.

Bříza bělokorá je značně proměnlivý druh, především ve vzrůstu, utváření borky, tvarů listů. Někdy bývají popisovány mnohé formy, které nemají praktickou taxonomickou hodnotu.

Jedná se o pionýrskou rostlinu, která osidluje opuštěné plochy, výsypky a haldy. Tvoří velké množství nažek, které jsou unášeny větrem i na velké vzdálenosti.

Alergen:
Bříza bělokorá je také významným alergenem. Jedná se o nejvýraznější pylový alergen mezi dřevinami, který způsobuje potíže alergikům na počátku jara. Značné množství pylu je roznášeno větrem do značných vzdáleností.

Léčivá rostlina:
Drogou je list. Listy se používají k výrobě čajů. Obsahují saponiny a silice, pryskyřice a třísloviny, také vitamín C. Užívá se jako diuretikum (prostředek podporující vylučování moči) a to ve formě nálevu řezaných listů při zánětech močových cest, revmatismu a dně. Droga bývá součástí směsí urologických čajů. K zevnímu užití se listy připravují do koupelí a k omývání.

Mladé větévky se využívaly k výrobě košťat. Dřevo se využívá v nábytkářství.

Ochrana:
Hojný druh, rozšířený po celém našem území.

léčivá rostlina

 

 

Místo: Nový Jičín

Okres: Nový Jičín

Kraj: Moravskoslezský

Stanoviště: park

Půda: hlinitá

Světelné podmínky: slunné

Určil: Petr Kocián

Fotografoval: Petr Kocián

Datum fotografie: 14.11.2009

 

 

Všechna práva vyhrazena. | 2003-2024 © Petr Kocián | Právní doložka