Detail

záraza žlutá

Orobanche lutea

záraza žltá | Yellow Broomrape

zárazovité / Orobanchaceae

      záraza / Orobanche

Botanická charakteristika:
Parazitická, nezelená, 30-65 cm vysoká, středně velká až mohutná bylina se žlutavou, špinavě červenou nebo narůžovělou lodyhou . Listy jsou kopinaté až úzce kopinaté. Květenství je dlouze válcovité, většinou řídké, mnohokvěté s velkými květy. Koruna je trubkovitá, žlutá s hnědočerveným nádechem, s nafilovělými žilkami. Hřbetní linie koruny je kruhovitě u báze zakřivená, ve střední části rovná až mírně dovnitř vmáčnutá, k ústí koruny skloněná. Horní pysk kýlnatý, vykrojený až dvoulaločný. Dolní pysk je 3laločný se stejně dlouhými laloky. Blizna je žlutá. Plodem je tobolka.

Místa výskytu:
Roste na výslunných křovinatých a travnatých stráních, mezích, v křovinatých lemech, na travnatých terasách. Vyhovují ji hluboké, vysýchavé půdy.

Doba květu:   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12

Význam a zajímavosti:
Záraza žlutá parazituje na rostlinách z čeledi Fabaceae. Hlavním hostitelem zárazy žluté je tolice srpovitá (Medicago falcata). Hostiteli mohou být i některé druhy jetele a komonice. Jedná se o oligofágní druh, tzn. má několik druhů hostitelů. Záraza žlutá se občas vyskytuje i jako polní plevel na vojtěšce.

Výrazně xerotermní druh. Daří se jí nejlépe na extrémně slunných a suchých stanovištích.

Často se zaměňuje za zárazu vyšší nebo alsaskou. Dobrým rozlišovacím znakem je zakřivení hřbetní linie.

 

 

Okres: Kroměříž

Kraj: Zlínský

Stanoviště: mez

Půda: hlinitá, sušší

Světelné podmínky: slunné

Určil: Petr Kocián

Fotografoval: Petr Kocián

Datum fotografie: 9.6.2006

 

 

Všechna práva vyhrazena. | 2003-2023 © Petr Kocián | Právní doložka