Detail

lilek brambor

Solanum tuberosum

ľuľok zemiakový | Potato

lilkovité / Solanaceae

Botanická charakteristika:
Vytrvalá, 60-100 cm vysoká bylina s bohatě větvenou lodyhou. Listy lichozpeřené s 3-5 páry vejčitýých až okrouhlých lístků. Květy 5četné, koruna kolovitá, bílá, růžová nebo fialová. Plody jsou kulaté, zelené bobule.

Místa výskytu:
Roste na polích - jedná se o běžně pěstovanou rostlinu, která zřídka přechodně zplaňuje (rumiště, okraje polních cest). Není náročný na půdu, nejvhodnější jsou však půdy čerstvě vlhké, hlinitopísčité nebo písčitohlinité.

Doba květu:   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12

Význam a zajímavosti:
Brambor – jak se obvykle nazývá lilek brambor - je důležitá zemědělská plodina. Především se jedná o významnou potravinu, která má pro člověka velký význam. Patří mezi základ výživy lidstva. Brambory se však využívají také k výrobě škrobu a lihu, ke krmným účelům pro hospodářská zvířata.

Brambory pocházejí z Jižní Ameriky, konkrétně předchůdce našeho lilku bramboru z Chile. Do Evropy byly přivezeny v 16. století, nejdříve do Anglie. V Čechách se pěstování brambor datuje do 17. století, opravdové rozšíření pěstování můžeme pozorovat až od 19. století. Brambory se staly rychle levnou a snadno pěstovatelnou zeleninou a staly se jednou z nejdůležitějších potravin.

Lilek brambor je jedovatá rostlina. Plody, ale také hlízy, ovšem v malém množství, obsahují alkaloidy. K otravě může dojít především požitím bobulí.

 

 

Místo: pěstovaná rostlina

Stanoviště: pole

Půda: hlinitá

Světelné podmínky: slunné

Určil: Petr Kocián

Fotografoval: Petr Kocián

Datum fotografie: 24.6.2006

 

 

Všechna práva vyhrazena. | 2003-2023 © Petr Kocián | Právní doložka