oměj vlčí (oměj vlčí mor)
Aconitum vulparia
prilbica žltá
| Wolfsbane
pryskyřníkovité / Ranunculaceae
Botanická charakteristika:
Vytrvalá, 50 – 120 cm vysoká bylina. Listy řapíkaté, čepel v obrysu mnohoúhelníkovitá, dlanitě členěná, většinou 5dílná, tmavě zelená, nelesklá. Květenstvím je řídký hrozen. Květy jsou bledě žluté, někdy při okrajích okvětních lístků zelenavě žluté, velké. Plody jsou měchýřky, semena černavá.
Místa výskytu:
Roste v listnatých a suťových lesích, kolem potoků a říček a v křovinách. Vyhovují mu humózní, živinami a zvláště dusíkem bohatší, vápenité půdy na stinných stanovištích.
Doba květu: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12
Význam a zajímavosti:
Celá rostlina je jedovatá. Obsahuje jedovaté alkaloidy jako lykoktonin a lykakonitin a jejich štěpné produkty. Latinské i české jméno poukazuje na starý zvyk trávit touto rostlinou vlky a lišky. Vulpes znamená latinsky liška a ve starším latinském názvu Aconitum lycoctonum druhové jméno v překladu znamená „usmrcující vlky“. Maso se jednoduše potřelo šťávou této rostliny a po pozření způsobilo vlkovi nebo lišce smrt.
Vzácně se pěstuje v parcích a zahradách, odkud občas zplaňuje.
Náš nejběžnější oměj.
Ochrana:
Oměj vlčí se na našem území rozpadá na dva poddruhy. Nominátní poddruh oměj vlčí mor pravý (Aconitum vulparia vulparia), který tvoří drtivou většinu populace druhu u nás, patří mezi vzácnější taxony vyžadující další pozornost (C4a). Druhý poddruh oměj vlčí žláznatý (Aconitum vulparia penninum) u nás roste jen na jedné lokalitě v Předšumaví a patří mezi kriticky ohrožené rostliny (C1). Celkově je druh chráněný zákonem jako ohrožený taxon (§3).
Původní druh květeny České republiky. (Native).
Místo: Hustopeče
Okres: Vsetín
Kraj: Zlínský
Stanoviště: listnatý les
Půda: hlinitá, vlhká
Světelné podmínky: stín
Určil: Petr Kocián
Fotografoval: Petr Kocián
Datum fotografie: 12.8.2005
Všechna práva vyhrazena. | 2003-2024 © Petr Kocián | Právní doložka