Detail

vřes obecný

Calluna vulgaris

vres obyčajný | Heather

vřesovcovité / Ericaceae

Botanická charakteristika:
Bohatě větvené, 20 – 40 cm vysoké keříky. Přízemní větve často poléhavé nebo vystoupavé, horní přímé. Listy úzce kopinaté, člunkovité, na postranních nekvetoucích větévkách husté, střídavé, na hlavních větvích řídké, vstřícné. Květy krátce stopkaté, kališní lístky obvejčité, jasně fialově růžové nebo bílé, cípy korunních lístků asi 2 mm dlouhé. Plody jsou kulovité chlupaté tobolky. Semena vejcovitá, hnědá.

Místa výskytu:
Roste na vřesovištích, pastvinách, vrchovištích, ve světlých lesích, na skalách, písčinách. Vyhovují mu chudé, písčité půdy a vyskytuje se pouze na půdách kyselých; typický a spolehlivý ukazatel acidních zemin. Výrazně světlomilný druh.

Doba květu:   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12

Význam a zajímavosti:
Vřes obecný je všestranně nedoceněnou, univerzálně působící bylinou. Obsahuje hlavně třísloviny, dále flavonoidy, silici, sliz, hořčiny, kyselinu křemičitou a další látky. Hlavní uplatnění nachází v urologii, dezinfikuje močové cesty a má močopudný účinek. Uplatňuje se při zánětech pánvičky ledvinné a rozbíjí močové kaménky. Je možné jej použít při otocích. Má uklidňující a antirevmatický účinek, reguluje trávení, zlepšuje spánek. Sbírá se nať, samotný květ však poskytuje kvalitnější drogu. Dobře usušené a správně uskladněné květy vydrží i několik let, aniž by ztratily na účinku či aroma.

Vřes se v četných kultivarech pěstuje v zahradních vřesovištích či na skalkách. Je vhodný do chudých písčitých půd s vysokým stupněm kyselosti. Kultivary mají květy v barvách bílé a v rozličných odstínech růžové, červené a světle fialové. Vřesy sice vypadají téměř po celý rok stejně a jen na podzim vykvetou, na druhou stranu jsou však velmi odolné. Na vřesovištích v zahradách se často pěstují také příbuzné vřesovce (Erica). Velké plochy různých kultivarů vřesu v době květu mají své jedinečné kouzlo.

Vřes je rovněž rostlinou použitelnou k barvení látek. Poskytuje hořčičnou žluť a zelené barvivo.

Ochrana:
Je docela hojný.

 

 

Místo: Frenštát p. R.

Okres: Nový Jičín

Kraj: Moravskoslezský

Stanoviště: pastvina

Půda: písčitá, mírně vlhká

Světelné podmínky: slunné

Určil: Petr Kocián

Fotografoval: Petr Kocián

Datum fotografie: 8.8.2005

 

 

Všechna práva vyhrazena. | 2003-2023 © Petr Kocián | Právní doložka