Detail

věsenka nachová

Prenanthes purpurea

srnovník purpurový

hvězdnicovité / Asteraceae

Botanická charakteristika:
Vytrvalá, 40 – 160 cm vysoká bylina s mléčnicemi. Lodyha přímá, oblá, dutá, hladká. Lodyžní listy střídavé, v obrysu obkopinaté až úzce obvejčité, oddáleně chobotnatě zubaté, tenké, na líci tmavě zelené, na rubu světle až modravě zelené. Úbory obvykle 5květé, v bohaté rozkladité latě. Zákrovní listeny tupé, zelené, nachově naběhlé. Květy jazykovité, oboupohlavné, koruna červenofialová. Plody jsou úzce elipsoidní nažky opatřené jednořadým chmýrem.

Místa výskytu:
Roste ve vlhkých stinných lesích, zejména podhorských bukových, smrko-bukových a papratkových smrčinách. Často také v suťových lesích, roklích, údolích lesních potoků, v křovinách rybníků. Vyskytuje se na středně vlhkých až vlhkých, humózních, neutrálních až kyselých, živinami středně bohatých půdách. Vyhledává stinná a polostinná stanoviště.

Doba květu:   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12

Význam a zajímavosti:
Věsenka nachová bývá občas pěstována na stinných místech zahrad milovníků přírodních lesních zákoutí. Pěstují se i některé severoamerické druhy, jako Prenanthes alba, P. autumnalis nebo P. aspera, které mohou případně i zplaňovat.

Věsenka nachová je jediným zástupcem rodu Prenanthes u nás, ba i v celé Evropě. Celkem existuje asi 40 druhů rostoucích ponejvíce v jihovýchodní Asii a Severní Americe.

Ochrana:
Není ohrožená.

 

 

Místo: Dolní Bečva

Okres: Vsetín

Kraj: Zlínský

Stanoviště: okraj lesa

Půda: kamenitá, vlhčí

Světelné podmínky: polostín

Určil: Petr Kocián

Fotografoval: Petr Kocián

Datum fotografie: 1.8.2005

 

 

Všechna práva vyhrazena. | 2003-2023 © Petr Kocián | Právní doložka