Detail

oměj pestrý

Aconitum variegatum

prilbica pestrá | Variegated Monk's-hood

pryskyřníkovité / Ranunculaceae

Botanická charakteristika:
Vytrvalá, středně vysoká až statná, 30-200 cm vysoká bylina. Lysá lodyha je bohatě olistěná. Listy jsou střídavé, řapíkaté, široce dlanitě 5dílné. Květenstvím je hrozen, většinou hlavní a několik postranních menších hroznů. Květy 3,5-4,5 cm velké, souměrné, oboupohlavné, modrofialové až světle fialové, vně lysé. Kališní lístky vytvářejí přilbu se zobánkem, která je 2x vyšší než široká. Plod je nepravidelně trojboký měchýřek.

Místa výskytu:
Vyskytuje se v lužních lesích, stinných roklích, v horách podél potůčků a říček, převážně na humózních, vlhčích půdách.

Doba květu:   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12

Význam a zajímavosti:
Celá rostlina obsahuje prudký jed akonitin. Proto se jí vyhýbají jak býložravci, ale také např. myši. Smrtelná dávka čistého akonitinu pro člověka je 3-4 mg, staly se však i případy, kdy došlo k úmrtí i při nižším množství látky. Otrava akonitinem má své typické příznaky. Za 1/2 hodiny po požití se dostavuje hořkost, říhání, pálení v ústech a bolesti v ústech, suchost, svírání v hrdle, mravenčení v kůži (počíná v končetinách), tuhnutí, zvracení, závratě, mdloby a před smrtí křeče a ochrnutí končetin. Při otravě je zachováno vědomí, někdy se dostavují poruchy zraku. Smrt nastává po 2-6 hodinách, někdy i po 15-30 minutách.

Květy opylují čmeláci. Stává se však, že jiný hmyz prokousne přilbu a ostruhu z boku a dostane se takto k nektaru. Tyto květy již čmeláci nevyhledají a zůstanou neoplylené.

Ochrana:
Oměj pestrý je zařazen mezi ohrožené druhy naší květeny (C3), zákon mu přiznává stejnou ochranu - ohrožený druh (§3).

Původní druh květeny České republiky. (Native).

 

 

Okres: Frýdek-Místek

Kraj: Moravskoslezský

Stanoviště: niva horské říčky

Půda: kamenito-hlinitá, vlhčí

Světelné podmínky: polostín

Určil: Petr Kocián

Fotografoval: Petr Kocián

Datum fotografie: 11.8.2005

 

 

Všechna práva vyhrazena. | 2003-2024 © Petr Kocián | Právní doložka