Detail

kokotice evropská

Cuscuta europaea

kukučina európska | Greater Dodder

kokoticovité / Cuscutaceae

Botanická charakteristika:
Vysoká, jednoletá, někdy i dvouletá rostlina. Parazitický druh, který napadá nadzemní orgány hostitelských rostlin. Tenké většinou bohatě větvené, žlutavé, později načervenalé lodyhy, dlouhé až přes 100 cm obsahují drobné přísavky. Rostliny bez listů, pouze se zakrnělými šupinami. Květy drobné, oboupohlavné, většinou 4četné, sestaveny v bohaté květenství až 15 mm průměru. Koruna je zvonkovitá, zbarvená červenavě, někdy také žlutavě. Plodem je dvoupouzdrá vícesemenná tobolka.

Místa výskytu:
Vyskytuje se v pobřežních křovinách, lemech vlhkých lesů, rumištích a okrajích cest. Jedná se o parazitický druh, který žije na planě rostoucích keřích a rostlinách (často vrby, kopřivy).

Doba květu:   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12

Význam a zajímavosti:
Plevelný druh. Na jedné rostlině může dozrát až několik tisíc semen, která zůstávají klíčivá až několik let. Semena se rozšiřují větrem, vodou, zažívacím ústrojím zvířat a také činností člověka. Semena klíčí nejlépe na povrchu půdy a vytváří zakroucené nitkové vlákno, které se přisaje na hostitelské rostlině. Nenajde-li hostitelskou rostlinu, zaniká.

Ochrana:
Není ohroženým druhem.

 

 

Místo: Chropyně

Okres: Vsetín

Kraj: Zlínský

Půda: hlinitá, vlhká

Světelné podmínky: polostín

Určil: Petr Kocián

Fotografoval: Petr Kocián

Datum fotografie: 24.7.2005

 

 

Všechna práva vyhrazena. | 2003-2023 © Petr Kocián | Právní doložka