Detail

divizna velkokvětá

Verbascum densiflorum

divozel veľkokvetý | Denseflower Mullein

krtičníkovité / Scrophulariaceae

Botanická charakteristika:
Statná, až 2,5 m vysoká, dvouletá bylina. Lodyha hustě olistěná, přímá, tuhá. Listy přízemní růžice podlouhle vejčité až široce eliptické, obvykle hrubě vroubkované, oboustranně tence plstnaté. Lodyžní listy se směrem k vrcholu lodyhy zmenšují, obvykle vejčité, na vrcholu zašpičatělé, na bázi dokonale sbíhavé. Květy nahloučené ve svazečcích, které skládají hustý lichoklas. Kalich až téměř k bázi členěný, koruna víceméně kolovitá, souměrná, živě žlutá. Nitky tyčinek bíle až nažloutle chlupaté. Plody jsou vejcovité tobolky plné drobných jedovatých semen.

Místa výskytu:
Roste hlavně na ruderálních místech, jakými jsou rumiště, navážky, skládky, příkopy a svahy podél komunikací, intravilány obcí, atp. Často roste v zahradách a na kompostech. Řidčeji na kamenitých stráních, v úvozech, na skalách. Vyhledává mírně vlhké až vysýchavé, výhřevné, živinami bohaté, zásadité až neutrální, kamenité, štěrkovité až hlinité půdy.

Doba květu:   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12

Význam a zajímavosti:
Divizna je známá léčivka. Diviznový květ podporuje vykašlávání hlenů, tlumí křeče průdušek a průdušinek, a proto nachází uplatnění při léčbě kašle, bronchitidy či astmatu. Dále ovlivňuje činnost sleziny a brzlíku, působí močopudně. Čaj z divizny se musí pečlivě cedit, protože květy obsahují jemné chloupky, které nepříjemně dráždí sliznici úst a hrtanu. Divizna obsahuje zejména saponiny a sliz, dále například třísloviny či flavonoidy. Pro plánovaný sběr se tato statná rostlina pěstuje. Květy (sbírá se pouze žlutá koruna květů, snadno oddělitelná od kalichu) se musí dobře usušit a pečlivě uchovávat, protože jsou velmi náchylné k hnědnutí a plesnivění, a tím pádem jsou k léčebným účelům nevhodné.

Divizna se nepoužívá jen proti kašli či bronchitidě, ale i v kosmetice. Již od antiky se diviznovými listy potíraly tváře, čímž se vytvořil „přirozený ruměnec“, žlutou barvou květů se barvily vlasy, což měly v oblibě zvláště starší Římanky.

Diviznou se rovněž dají barvit látky a vlna na žlutou, oranžovou nebo hnědou barvu.

Ochrana:
Není ohrožená.

 

 

Místo: Loučka

Okres: Nový Jičín

Kraj: Moravskoslezský

Stanoviště: zahrada

Půda: hlinitá, vlhká

Světelné podmínky: slunné

Určil: Petr Kocián

Fotografoval: Petr Kocián

Datum fotografie: 10.7.2005

 

 

Všechna práva vyhrazena. | 2003-2023 © Petr Kocián | Právní doložka