Detail

divizna malokvětá

Verbascum thapsus

divozel malokvetý | Great Mullein

krtičníkovité / Scrophulariaceae

Botanická charakteristika:
Dvouletá, hustě šedobíle až nažloutle plstnatá, 50 – 90 cm vysoká bylina. Listy přízemní růžice podlouhle obkopinaté až úzce obkopinaté, mělce vroubkované až téměř celokrajné. Lodyžní listy se směrem k vrcholu lodyhy zmenšují, obkopinaté nebo podlouhle obkopinaté, dokonale sbíhavé. Květy ve svazečcích tvořících více méně hustý lichoklas. Kalich až k bázi členěný, koruna nálevkovitě kolovitá, živě žlutá, nitky tyčinek bíle až nažloutle chlupaté. Plody jsou široce jehlanovitě vejcovité tobolky.

Místa výskytu:
Roste v lomech, na skalnatých svazích, hrázích, náspech podél komunikací, hlavně podél železnic a na nádražích, na výslunných rumištích a sutích, v pískovnách a dalších podobných místech s mírně vlhkou až vysýchavou, kamenitou, štěrkovitou nebo i písčitou půdou.

Doba květu:   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12

Význam a zajímavosti:
Divizna malokvětá je snadno zaměnitelná za diviznu velkokvětou nebo sápovitou. Všechny tyto divizny však obsahují stejné látky, a tak je i tato poněkud menší divizna léčebně využitelná. Diviznový květ podporuje vykašlávání, tlumí křeče průdušek a průdušinek, podporuje vykašlávání hlenů, a proto nachází uplatnění při léčbě kašle, bronchitidy či astmatu. Dále ovlivňuje činnost sleziny a brzlíku, působí močopudně. Čaj z divizny se musí pečlivě cedit, protože květy obsahují jemné chloupky, které nepříjemně dráždí sliznici úst a hrtanu. Divizna obsahuje zejména saponiny a sliz, dále například třísloviny či flavonoidy. Květy (sbírá se pouze žlutá koruna květů, snadno oddělitelná od kalichu) se musí dobře usušit a pečlivě uchovávat, protože jsou velmi náchylné k hnědnutí a plesnivění, a tím pádem jsou k léčebným účelům nevhodné.

Ochrana:
Není ohrožená.

 

 

Místo: Suchdol nad Odrou

Okres: Nový Jičín

Kraj: Moravskoslezský

Stanoviště: okrajové kolejiště

Půda: kamenitá, sušší

Světelné podmínky: slunné

Určil: Petr Kocián

Fotografoval: Petr Kocián

Datum fotografie: 6.7.2005

 

 

Všechna práva vyhrazena. | 2003-2023 © Petr Kocián | Právní doložka