Detail

pupalka červenostonká

Oenothera rubricaulis

pupalka červenostonková

pupalkovité / Onagraceae

Botanická charakteristika:
Dvouletá bylina s až 180 cm vysokou lodyhou. Lodyha je zelená, červeně tečkovaná, v plodenství červená, červeně tečkovaná. Lodyžní listy podlouhlé, na okrajích většinou mírně zvlněné, zelené, s červenými středními žilkami. Horní část lodyhy před rozkvětem přímá. Poupata zelená. Kališní cípy zelené, na poupatech nad bází obloukovitě rozestálé. Hypanthium 21 – 30 mm dlouhé. Korunní lístky obsrdčité, 12,5 – 27 mm dlouhé a 11 – 27 mm široké, žluté, tyčinky kratší než korunní lístky. Plody jsou až 40 mm dlouhé, zelené, červeně tečkované, podélně červeně pruhované tobolky, na vrcholu s uťatými, velmi krátkými zuby. Plodenství husté, červeně tečkované.

Místa výskytu:
Na pupalku červenostonkou narazíme nejčastěji na železničních tratích, nádražích, překladištích a přilehlých ruderalizovaných plochách, méně často na březích či na dvorech průmyslových objektů. Vyhovují jí štěrkovité, písčité a kamenité půdy a dává přednost relativně chladnějším a vlhčím polohám. V horských oblastech ji však nenajdeme.

Doba květu:   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12

Význam a zajímavosti:
Pupalka červenostonká u nás pravděpodobně není původní. Nejstarší doložený nález pochází ze začátku 20. století. Tato pupalka se začala šířit teprve s postupující synantropizací krajiny. Dnes je docela rozřířená a lze očekávat její další šíření.

Pupalka červenostonká je, tak jako drtivá většina u nás rostoucích pupalek, dvouletou rostlinou. To znamená, že v prvním roce vyklíčí semeno a rostlina vytvoří přízemní růžici listů. Tato růžice přezimuje a během následujícího roku vytvoří rostlina květonosnou lodyhu, vykvete, zaplodí a odumře.

Pupalka červenostonká je také krásnou, nádherně vonící okrasnou rostlinou.

Ochrana:
Pupalka červenostonká u nás roste už asi 100 let a od doby kdy k nám byla dovezena se jí u nás líbí a pozvolna se šíří. Není tedy ohrožená.

 

 

Místo: Suchdol nad Odrou

Okres: Nový Jičín

Kraj: Moravskoslezský

Stanoviště: žezniční kolejiště

Půda: kamenitá, sušší

Světelné podmínky: slunné

Určil: Petr Kocián

Fotografoval: Petr Kocián

Datum fotografie: 3.7.2005

 

 

Všechna práva vyhrazena. | 2003-2024 © Petr Kocián | Právní doložka