Detail

lilie cibulkonosná

Lilium bulbiferum

ľalia cibuľkonosná | Orange lily

liliovité / Liliaceae

Botanická charakteristika:
Vytrvalá bylina s přímou, 30 – 120 cm vysokou lodyhou a podzemní cibulí. Listy přisedlé, střídavé, kopinaté, husté, v paždí s pacibulkami. Na jedné rostlině bývá na pýřitých stopkách 1 – 5 velkých, zvonkovitých, oranžových, nevonných, přímých, oboupohlavných květů. Plodem je obvejčitá, šestiboká tobolka.

Místa výskytu:
Lilie cibulkonosná je klenotem podhorských a horských luk, křovinatých strání, lesních světlin a okrajů lesů. Roste ve vyšších nadmořských výškách, od pahorkatin do horského stupně. Vyhovují jí těžší, živinami bohatší, vlhké humózní půdy.

Doba květu:   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12

Význam a zajímavosti:
Tato nádherná rostlina s překrásnými zářivě oranžovými květy je občas pěstována v podhorských zahrádkách. Mnohem častěji se však pěstují její hybridy rovněž jako okrasné rostliny a květiny k řezu. Zvláštností lilie cibulkonosné je, že v paždí listů vyrůstají drobné pacibulky, které, pokud se po dozrání dostanou do půdy, vytvoří novou rostlinu. Jedinci vzniklí tímto způsobem jsou geneticky identičtí s mateřskou rostlinou a kvetou až po několika letech.

Ochrana:
Lilie cibulkonosná, drahokam naší přírody, je bohužel silně ohroženým druhem (C2) a stejná ochrana je jí udělena i ze zákona (§2). Je ohrožena hlavně ničením lokalit výskytu, např. rozoráváním a přeměnou lokalit na zemědělskou půdu, zalesňováním světlin, nadměrnou pastvou, atp. Bývá poškozována i nešetrnými zásahy lesní či luční mechanizace. Neblahý vliv na její populace má také zarůstání lokalit křovinami, proto je důležité lokality pravidelně kosit a obhospodařovat. Konečně velké nebezpečí hrozí ze strany nezodpovědných návštěvníků přírody, kteří si tento vzácný druh lilie pro její krásu a atraktivnost trhají do váz nebo vykopávají a přesazují do zahrad.

 

 

Kraj: Moravskoslezský

Stanoviště: lesní lem

Půda: hlinito-kamenitá, vlhčí

Světelné podmínky: polostín

Určil: Petr Kocián

Fotografoval: Petr Kocián

Datum fotografie: 1.7.2005

 

 

Všechna práva vyhrazena. | 2003-2023 © Petr Kocián | Právní doložka