Detail

ostrožka stračka

Consolida regalis

ostrôžka poľná | Forking Larkspur

pryskyřníkovité / Ranunculaceae

      ostrožka / Consolida

Botanická charakteristika:
Jednoletá, 20 – 120 cm vysoká bylina. Lodyha vzpřímená až vystoupavá, různosměrně větvená. Přízemní listy dlouze řapíkaté, brzy zasychající, lodyžní řapíkaté, 2-3x zpeřené, lístky členěné v čárkovité úkrojky. Květy v řídkých, chudokvětých latách. Květy modrofialové, vzácně bílé nebo růžové, často dvoubarevné, s ostruhou. Plody válcovité měchýřky, semena černá.

Místa výskytu:
Vyskytuje se zejména v obilných kulturách, u polních cest, na ruderálních místech. K druhu půdy je indiferentní, nejlépe se jí však daří na půdách výhřevných a bazických.

Doba květu:   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12

Význam a zajímavosti:
Plevelná rostlina, zejména v obilovinách. Kulturní rostliny nepotlačuje příliš nebezpečně, mnohem nepříjemnější je příměs jejích jedovatých rostlin v píci nebo semen v mouce.

Jedovatá rostlina.
Celá rostlina je jedovatá, nejjedovatější jsou semena. Obsahuje isocholinový alkaloid magnoflorin a diterpenoidní alkaloidy, jako např. konsolidin a jiné. V minulosti byla používána jako léčivá rostlina.

Okrasná rostlina.
Vzácně se v zahradách pěstují různé kultivary s květy modrými, růžovými, modrofialovými a bílými, jednoduchými i plnými. Občas se pěstují různí kříženci. Častěji se však pěstuje např. příbuzná ostrožka zahradní (Consolida ambigua), která má mnohem uspořádanější habitus.

Ochrana:
Není ohrožená, avšak dříve byla mnohem hojnější. Na pole se dostávají semena zejména se špatně vyčištěným osivem obilnin nebo vysemeněním dozrálých rostlin. Čištění osiva je však čím dál kvalitnější a stračky ubývá rovněž z důvodu používání herbicidů a moderní agrotechniky. Její rozšíření u nás je roztroušené, na mnoha místech již úplně vymizela.

Nepůvodní druh květeny České republiky. Adventiv. Archeofyt.

 

 

Místo: Starý Jičín

Okres: Nový Jičín

Kraj: Moravskoslezský

Stanoviště: okraj pole

Půda: hlinitá

Světelné podmínky: slunné

Určil: Petr Kocián

Fotografoval: Petr Kocián

Datum fotografie: 4.7.2010

 

 

Všechna práva vyhrazena. | 2003-2024 © Petr Kocián | Právní doložka