Detail

pupalka rudokališní

Oenothera glazioviana

pupalka červenokališná | Large-flowered Evening-primrose

pupalkovité / Onagraceae

Botanická charakteristika:
Dvouletá bylina s až 190 cm vysokou lodyhou. Lodyha je zelená, červeně tečkovaná, v květenství červená, červeně tečkovaná. Lodyžní listy úzce až podlouhle eliptické, zelené, obvykle s červenými středními žilkami. Horní část lodyhy před rozkvětem přímá. Poupata červená. Kališní cípy červené, na poupatech nad bází obloukovitě rozestálé. Hypanthium 40 –52 mm dlouhé. Korunní lístky obsrdčité, 36 – 57 mm dlouhé a 39 – 70 mm široké, žluté, tyčinky kratší než korunní lístky. Plody jsou až 32 mm dlouhé, zelené, v mládí červeně tečkované, podélně červeně pruhované tobolky, na vrcholu s uťatými až zřetelně vykrojenými zuby. Plodenství dosti husté, červeně tečkované.

Místa výskytu:
V České republice je pupalka rudokališní pěstována pro okrasu už od druhé poloviny 19. století. Z kultur velmi lehce zplaňuje, zdomácňuje a rozšiřuje se, zejména podél železničních komunikací a nádraží, na venkově zpustlých zahrádkách a v jejich okolí, vzácněji podél silnic. Upřednostňuje teplejší oblasti.

Doba květu:   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12

Význam a zajímavosti:
Pupalka rudokališní není u nás původní. Pochází ze Severní Ameriky, odkud byla v polovině 19. století dovezena do Evropy. V České republice se pěstovala pro okrasu v zahradách už v druhé polovině 19. století. Obliba této krásné a skvostně vonící rostliny u pěstitelů stále vzrůstá. Právě pupalka rudokališní je nejčastěji pěstovanou pupalkou pro okrasné účely. Ze zahrádek často „uteče“ a spontánně se šíří.

Pro vědu je tato rostlina velice významná v genetice, genetici ji v pokusech používají jako klasický pokusný materiál při studiu mutací. Pupalky byly a jsou používány pro základní genetické výzkumy. Zástupci rodu Oenothera se vůbec mezi sebou velice často a snadno kříží a vzniklí kříženci jsou většinou velmi vitální a sami se bezproblémově šíří.

Pupalka rudokališní je, tak jako drtivá většina našich pupalek, dvouletou rostlinou. To znamená, že v prvním roce vyklíčí semeno a rostlina vytvoří přízemní růžici listů. Tato růžice přezimuje a během následujícího roku vytvoří rostlina květonosnou lodyhu, vykvete, zaplodí a odumře.

Ochrana:
Pupalka rudokališní bývá často pěstována pro okrasu a velice ráda zplaňuje. Není tedy ohrožená.

 

 

Místo: Kovanice

Okres: Nymburk

Kraj: Středočeský

Stanoviště: okraj pole

Půda: hlinitá, sušší

Světelné podmínky: slunné

Určil: Petr Kocián

Fotografoval: Petr Kocián

Datum fotografie: 2.7.2005

 

 

Všechna práva vyhrazena. | 2003-2023 © Petr Kocián | Právní doložka