Detail

hulevník lékařský

Sisymbrium officinale

huľavník lekársky | Hedge Mustard

brukvovité / Brassicaceae

Botanická charakteristika:
Jednoletá, 10 – 80 cm vysoká bylina s přímou, od báze větvenou lodyhou s typicky rozkladitými větvemi, téměř kolmými na lodyhu. Přízemní dolní a střední listy řapíkaté, peřenosečné, horní krátce řapíkaté, peřenosečné až hrálovité. Květy v prodloužených hroznech. Kališní lístky kopinaté až vejčitě kopinaté, korunní obkopinaté až úzce obkopinaté, citrónově žluté. Plody jsou od báze k vrcholu postupně se zužující šešule.

Místa výskytu:
Roste na antropicky ovlivněných místech – v okolí sídel, podél komunikací, na železničních náspech, rumištích, skládkách, občas i na polích a v zahradách. Vyhovují mu kypré, živinami bohaté půdy. Světlomilný druh.

Doba květu:   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12

Význam a zajímavosti:
Jak již druhový název napovídá, jedná se o léčivou bylinu, avšak používá se jen velmi zřídka. Má posilující efekt na celé tělo, stimuluje zažívání, působí močopudně, uvolňuje hleny, má příznivý účinek na nemoci močového měchýře, kašel a bronchitidu. Mladé listy a vrcholky nekvetoucích lodyh se mohou přidávat do salátů; mají hořčičnou chuť. Krom toho jsou také vhodné na kořenění omáček či polévek.

Ochrana:
Není ohrožený.

 

 

Místo: Nový Jičín

Okres: Nový Jičín

Kraj: Moravskoslezský

Stanoviště: sídlištní trávník

Půda: hlinitá, vlhká

Světelné podmínky: polostín

Určil: Petr Kocián

Fotografoval: Petr Kocián

Datum fotografie: 12.6.2005

 

 

Všechna práva vyhrazena. | 2003-2021 © Petr Kocián | Právní doložka