Detail

sedmikráska chudobka

Bellis perennis

sedmokráska obyčajná | Daisy

hvězdnicovité / Asteraceae

      sedmikráska / Bellis

Botanická charakteristika:
Vytrvalá, 5–15 cm vysoká bylina s krátkým plazivým oddenkem. Listy pouze v přízemní růžici, široce obvejčité až obkopinaté, mělce zubaté až téměř celokrajné, řapíkaté. Stvoly vystoupavé, tenké, oblé, hladké, plné, zakončené jediným, 1,5–3 cm širokým úborem. Zákrov dvouřadý, zákrovních listenů většinou 13, zelené, s prosvítavým okrajem. Okrajové jazykovité květy bílé, řidčeji růžové, vzácně až načervenalé, samičí, květy terče trubkovité, oboupohlavné, žluté. Plody jsou široce obvejcovité, bělavě světle hnědé nažky.

Místa výskytu:
Roste na travnatých místech v obcích, městech a lidských sídlech, na zahradách, podél cest, v parcích, na hřbitovech, pastvinách. Půdy preferuje mírně vlhké, humózní, živinami bohatší. Světlomilný druh.

Doba květu:   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12

Význam a zajímavosti:
Rod sedmikráska je u nás zastoupen jediným, avšak hojně rostoucím druhem - sedmikráskou chudobkou.

Sedmikrásku chudobku můžeme nalézt na téměř každém trávníku. Jméno sedmikráska je trefné, neboť tato rostlinka je opravdu krásná po sedm měsíců v roce. Ale ani těch sedm měsíců jí někdy nestačí. Za příznivých podmínek může vykvést už v únoru a na druhou stranu pokud v prosinci ještě není sníh, mohou se někteří otužilí jedinci rozhodnout k tvorbě květů i během této chladné roční doby. Přesto však nejvíce kvete v květnu a červnu. V zahradách a parcích se pěstuje v mnoha rozličných kultivarech jako okrasná trvalka.

Léčivá rostlina.
Méně je známo, že přírodní sedmikráska je léčivka, oblíbená zejména ve středověku, ale i dnes používaná, hlavně do čajových směsí. Obsahuje saponiny, silice, třísloviny, hořčiny, flavonoidy, organické kyseliny, inulin a další účinné látky.

Ochrana:
Hojný druh.

 

 

Místo: Nový Jičín

Okres: Nový Jičín

Kraj: Moravskoslezský

Stanoviště: louka

Půda: hlinitá

Světelné podmínky: slunné

Určil: Petr Kocián

Fotografoval: Petr Kocián

Datum fotografie: 7.6.2005

 

 

Všechna práva vyhrazena. | 2003-2023 © Petr Kocián | Právní doložka