Detail

rozrazil perský

Veronica persica

veronika perzská | Common Field Speedwell

jitrocelovité / Plantaginaceae

      rozrazil / Veronica

Botanická charakteristika:
Jednoletá, 10 – 50 cm vysoká bylina. Lodyha dlouhá, poléhavá. Listy střídavé (pouze nejspodnější někdy vstřícné), řapíkaté, čepel široce vejčitá, na okraji hrubě pilovitá. Květenství všestranný hrozen. Květy jednotlivě v úžlabí listenů. Kalich zhruba do 1/5 srostlý, kališní cípy úzce vejčité až vejčitě kopinaté. Koruna převážně světle modrá s tmavším žilkováním, horní korunní cíp s ostře ohraničenou bílou skvrnou. Plody jsou tobolky, semena žlutohnědá. Scrophulariaceae – krtičníkovité

Místa výskytu:
Roste jako plevel v mnoha rozličných kulturách – obilninách, okopaninách, zahradách, vinohradech, vyskytuje se také na úhorech, rumištích, skládkách, mezích, podél komunikací. Vyhovují mu živinami bohaté, hlinité až hlinitopísčité, vlhčí půdy.

Doba květu:   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12

Význam a zajímavosti:
Rozrazil perský se původně vyskytoval v pohořích střední Asie. Do Evropy byl zavlečen počátkem 19. století zřejmě do botanických zahrad, v současnosti je téměř kosmopolitní v mírných klimatických pásech. U nás neofytní druh. Patří k nejběžnějším plevelným a ruderálním rostlinám naší flóry.

Ochrana:
Hojný druh. Invazní plevel. Adventiv. Neofyt (1809).

 

 

Místo: Štramberk

Okres: Nový Jičín

Kraj: Moravskoslezský

Stanoviště: pole

Půda: hlinitá, vlhká

Světelné podmínky: slunné

Určil: Petr Kocián

Fotografoval: Petr Kocián

Datum fotografie: 10.4.2008

 

 

Všechna práva vyhrazena. | 2003-2024 © Petr Kocián | Právní doložka