Detail

vemeník dvoulistý

Platanthera bifolia

vemenník dvojlistý | Lesser Butterfly Orchid

vstavačovité / Orchidaceae

Botanická charakteristika:
Vytrvalá, 30-50 cm vysoká bylina s přímou lodyhou. Dva světle zelené přízemní listy jsou široce oválné. Na lodyze se objevují až 3 menší, kopinaté lístky. Květenství je řídký, válcovitý klas složený ze středně velkých květů. Květy jsou bílé. Vnější prostřední a dva vnitřní okvětní lístky vytvářejí neúplnou přilbu. Vnější okvětní lístky jsou kopinatě vejčité. Celokrajný pysk s ostruhou je čárkovitý nebo jazykovitý a má na bázi bílou barvu, přecházející do zelenobílého nádechu. Ostruha je tenká, bílá nebo nazelenalá, ke konci dlouze zašpičatělá. Žluté brylky jsou rovnoběžné – viz obr. b) [na rozdíl od příbuzného druhu v. zelenavého, který má brylky k bázi rozbíhavé – viz obr. a)]. Plodem jsou válcovité tobolky.

Místa výskytu:
Roste v listnatých lesích, jejich lemech, v křovinách, na loukách, vřesovištích a chudých trávnících. Vyhovují mu půdy středně suché až vlhčí, vždy však bohaté na humus.

Doba květu:   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12

Význam a zajímavosti:
Rostliny jsou opylovány především nočními motýli, kteří jsou schopni dostat se k nektaru obsaženém v ostruze svým dlouhým sosákem.

Na stanovištích s výskytem obou druhů vytváří poměrně často křížence - někdy nazývaný v. zvrhlý, který má znaky obou rodičů

Je jedním z nejproměnlivějších druhů našich orchidejí.

Ochrana:
Vemeník dvoulistý je zařazen mezi ohrožené druhy rostlin ČR (C3), zákonem je zvláště chráněný jako ohrožený taxon (§3). Jeho výskyt je častější než příbuzného v. zelenavého. Ohrožen je především v lučních společenstvech.

 

 

Okres: Vsetín

Kraj: Zlínský

Stanoviště: okraj lesa

Půda: hlinitá, mírně vlhká

Světelné podmínky: slunné

Určil: Petr Kocián

Fotografoval: Petr Kocián

Datum fotografie: 4.7.2004

 

 

Všechna práva vyhrazena. | 2003-2023 © Petr Kocián | Právní doložka