Detail

prstnatec bezový

Dactylorhiza sambucina

vstavačovec bazový

vstavačovité / Orchidaceae

      prstnatec / Dactylorhiza

Botanická charakteristika:

ldn

lav igliving.com lav dosis naltrexone
Vytrvalá, 10-20 cm vysoká bylina s podlouhlými vřetenovitými hlízami. Listy podlouhlé, tupé, neskvrnité. Husté květenství je tvořeno většími květy, které vyrůstají na zkroucených semenících z paždí kopinatých listenů (v žluté formy zelených, u červené formy hnědočervených). Květy žluté, nebo tmavě fialově nachové. Vnější okvětní lístky jsou vejčité, prostřední je skloněný, postranní vzpřímené. Vnitřní okvětní lístky jsou skloněné. Pysk s ostruhou je okrouhlý, nepravidelně zubatý až mělce trojlaločný. U žluté formy je pysk žlutý s nachvými tečkami, u červené formy je tmavě fialový s žlutavou bází. Válcovitá ostruha je silná, dolů ohnutá. Plodem je mnohosemenná tobolka.

Místa výskytu:
Roste na loukách a pastvinách, na křovinatých stráních. Vyhovují mu humózní půdy.

Doba květu:   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12

Význam a zajímavosti:
Prstnatec bezový vytváří dvě formy – žlutou a červenou. Obě formy se obvykle vyskytují na jednom stanovišti. Běžnější je žlutá forma, která začíná rozkvétat časněji než červená forma. Vyskytuje se – zřídkakdy – i přechodná forma, která se vyznačuje narůžovělou barvou květů.

Ochrana:
Prstnatec bezový je silně ohrožený druh (C2) a stejná ochranná kategorie je mu zajištěna i ze zákona (§2). Ohrožení spočívá ve změně způsobu obhospodařování luk.

 

 

Okres: Vsetín

Kraj: Zlínský

Stanoviště: louka

Půda: hlinitá, vlhká

Světelné podmínky: slunné

Určil: Petr Kocián

Fotografoval: Petr Kocián

Datum fotografie: 23.5.2006

 

 

Všechna práva vyhrazena. | 2003-2021 © Petr Kocián | Právní doložka