Detail

světlík lékařský

Euphrasia rostkoviana

očianka Rostkovova | Common Eyebright

zárazovité / Orobanchaceae

Botanická charakteristika:
Jednoletá, 10 – 30 cm vysoká bylina. Listy vstřícné, vejčité, přisedlé, hustě stopkatě žláznaté a chlupaté. Květy téměř přisedlé, trubkovitý kalich se za plodu nezvětšuje, koruna bělavá, řidčeji s bledě fialovým horním pyskem, dolní pysk je velký a široký, s tmavě fialovými proužky a žlutou trubkou v ústí. Plodem je v obrysu obvejčitá nebo eliptická tobolka s četnými drobnými semeny. Scrophulariaceae – krtičníkovité

Místa výskytu:
Roste na nejrůznějších druzích luk, dále na pastvinách, vřesovištích a mezích. Daří se mu na půdách písčitohlinitých až hlinitých, vlhkých až vysýchavých, živinami ne moc bohatých, zato však minerálními látkami bohatších.

Doba květu:   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12

Význam a zajímavosti:
Světlík je známou oční bylinou, tlumí různé oční záněty, léčí oční únavu a další podobné problémy. Nať obsahuje třísloviny, éterické oleje,hořčiny, silice a, tak jako některé další rody čeledi krtičníkovitých, iridoidní glykosid aucubin.

Ochrana:
Světlík lékařský u nás vytváří dva poddruhy, a to světlík lékařský pravý a světlík lékařský horský. Druhý jmenovaný poddruh je silně ohrožený.

 

 

Místo: Hutisko-Solánec

Okres: Vsetín

Kraj: Zlínský

Stanoviště: louka

Půda: hlinitá, vlhká

Světelné podmínky: polostín

Určil: Petr Kocián

Fotografoval: Petr Kocián

Datum fotografie: 30.8.2003

 

 

Všechna práva vyhrazena. | 2003-2023 © Petr Kocián | Právní doložka