Detail

brusnice borůvka

Vaccinium myrtillus

brusnica čučoriedková | Bilberry

brusnicovité / Vacciniaceae

Botanická charakteristika:
20-50cm vysoký opadavý keřík. Větve hranaté, zelené. Listy jsou okrouhle vejčité až vejčitě kopinaté, na okraji jemně zubaté. Květy vyrůstají z úžlabí listů, jsou jednotlivé, nicí. Koruna kulovitě baňkovitá, s nazpět ohnutými velmi krátkými cípy, v barvě bílé, růžové a částečně také nazelenalé. Plodem jsou modrofialové bobule.

Místa výskytu:
Vyžaduje kyselé, živinami chudé, humózní půdy. Proto roste v acidofilních jehličnatých i listnatých lesích, na vřesovištích, pastvinách, horských loukách, rašeliništích, v porostech kosodřeviny a dalších podobných místech. V horách a středních polohách je běžná, v nížinách vzácně. Často vytváří rozlehlé porosty.

Doba květu:   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12

Význam a zajímavosti:
Borůvka je důležitá lesní plodina. Z jejich plodů se vyrábí kompoty, džemy, šťávy, různě se jinak upravují nebo se konzumují jen tak syrové. Jsou velmi zdravé a užívají se zároveň s listy v lidovém léčitelství, k přípravě čajů.

Ochrana:
Ačkoliv brusnice borůvka nepatří mezi ohrožené duhy, velmi trpí sběrem plodů česáky. Zároveň s plody se z větviček strhnou i listy a po několikanásobném opakování rostlina odumírá. Proto by se měly (i když to jen málokoho baví) sbírat borůvky jen ručně.

 

 

Místo: Hutisko-Solánec

Okres: Vsetín

Kraj: Zlínský

Stanoviště: okraj louky

Půda: hlinito-kamenitá, vlhká

Světelné podmínky: polostín

Určil: Petr Kocián

Fotografoval: Petr Kocián

Datum fotografie: 8.5.2003

 

 

Všechna práva vyhrazena. | 2003-2024 © Petr Kocián | Právní doložka