Detail

brukev řepka olejka

Brassica napus

kapusta repková | Rape

brukvovité / Brassicaceae

      brukev / Brassica

Botanická charakteristika:

amoxicillin uk

buy amoxicillin amazon link buy amoxicillin uk
Jednoletá, 60–120 cm vysoká bylina se silným hlavním kořenem. Dolní lodyžní listy lyrovitě peřenosečné, řapíkaté, horní jednoduché, přisedlé, všechny sivozelené, silně ojíněné. Květy v řídkých hroznech, kališní lístky úzce eliptické až kopinaté, koruna je světle žlutá. Plody jsou češule od vřetene květenství odstálé v úhlu nejméně 45°. Semena mají palčivou chuť.

Místa výskytu:
Obecně se pěstuje na polích, odkud zplaňuje na jejich okraje a podél komunikací nebo je zavlékána na rumiště, železniční nádraží, do areálů továren zpracovávajících olejniny, do přístavů a okolí sil. K půdním podmínkám je indiferentní, nedaří se jí pouze na lehkých písčitých půdách.

Doba květu:   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12

Význam a zajímavosti:
Řepka olejka je stará kulturní rostlina. Pěstuje se jako olejnina pro semena obsahující 44–47% oleje vysoké kalorické hodnoty. Olej se používá k potravinářským i technickým účelům. Pokrutiny se využívají jako krmivo pro hospodářská zvířata. Řepka olejka je také velmi významnou medonosnou rostlinou. Pro tyto své hodnoty se hojně pěstuje v mírném pásu obou polokoulí, zvláště v Evropě a subtropech. Mimo to řepková pole v době květu zkrášlují krajinu.

Ochrana:
Řepka olejka je hojně pěstovaná kulturní plodina, která často zplaňuje. Není ohroženým ani chráněným druhem.

 

 

Místo: Krhová

Okres: Vsetín

Kraj: Zlínský

Stanoviště: pole

Půda: hlinito-písčitá

Světelné podmínky: slunné

Určil: Petr Kocián

Fotografoval: Petr Kocián

Datum fotografie: 10.5.2009

 

 

Všechna práva vyhrazena. | 2003-2021 © Petr Kocián | Právní doložka