Detail

violka rolní

Viola arvensis

| Field Pansy

violkovité / Violaceae

Botanická charakteristika:
Jednoletá bylina s většinou vystoupavou, na bázi spíše chudě větvenou, 10–20 cm vysokou lodyhou. Dolní lodyžní listy s čepelí okrouhle vejčitou až kopinatou, oddáleně vroubkovanou až vroubkovanou, horní lodyžní listy vejčité až vejčitě kopinaté, často eliptické, vroubkovaně pilovité. Palisty dlanitosečné až peřenosečné. Květy nevonné, vyrůstající na relativně dlouhých květních stopkách jednotlivě z paždí listů. Kališní lístky velmi úzce trojúhelníkovité, kališní přívěsky velké, obvykle fialově naběhlé, korunní lístky světlé až smetanově žluté, dolní korunní lístek se žlutou skvrnou, horní často nafialovělé. Plody jsou tobolky.

Místa výskytu:
Typickým stanovištěm této hezké rostliny jsou pole, převážně ta, kde se pěstují obiloviny a okopaniny, dále ji můžeme nalézt na rumištích a kompostech, podél cest a dalších podobných místech, na půdách vlhkých až vysychavých, humózních i písčitých.

Doba květu:   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12

Význam a zajímavosti:
I přesto, že u nás roste asi 25 druhů violek, které navíc vytváří velké množství kříženců, čímž je jejich určování ještě obtížnější, tato violka má tak charakteristické znaky, že se nedá zaměnit za žádný jiný u nás rostoucí druh. Navíc jako jediná z našich violek roste na polích.

Ochrana:
Není ohroženým druhem.

 

 

Místo: Krhová

Okres: Vsetín

Kraj: Zlínský

Stanoviště: pole

Nadmořská výška: 410 m

Půda: hlinito-písčitá, mírně vlhká

Světelné podmínky: slunné

Určil: Petr Kocián

Fotografoval: Petr Kocián

 

 

Všechna práva vyhrazena. | 2003-2023 © Petr Kocián | Právní doložka