Detail

pitulník žlutý

Galeobdolon luteum

hluchavka žltá | Yellow Archangel

hluchavkovité / Lamiaceae

Botanická charakteristika:
Vytrvalá, 15 - 30 cm vysoká vystoupavá až poléhavá bylina. Lodyhy jsou jednoduché, čtyřhranné, listy řapíkaté, vejčité až srdčité, zubaté. Květy jsou jasně žluté, střední cíp dolního pysku má narezivělou barvu, korunní trubka je víceméně rovná, pyl má stejnou barvu jako květ. Plodem jsou černé tvrdky s přívěskem.

Místa výskytu:
Roste na čerstvých, humózních, živinami bohatých půdách písčitých až kamenitých, také hlinitých. Roste při okrajích lesů, v křovinách, podél potoků.

Doba květu:   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12

Význam a zajímavosti:
Je považován za léčivou rostlinu.

Dříve měl názvy jako hluchavka žlutá, hluchavka pitulník, které se používají někdy i teď. Byl tedy řazen do rodu hluchavka jíž je podobný, avšak kvůli jinému tvaru květu i jeho barvě byl vytvořen rod pitulník, do nějž patří všechny žluté „hluchavky“. Rozdíl mezi květem pitulníku srovnejte s detailem květu hluchavky nachové nebo skvrnité. Celkově rod pitulník (Galeobdolon) zahrnuje 5 druhů rostoucích v Evropě. U nás 3 druhy.

Semena rozšiřují mravenci. Je tedy tzv. myrmekochorní rostlinou. Plody mají vyvinuty masité přívěsky, tzv. masíčka, jimiž se živí mravenci a přispívají tak k rozšiřování druhu.

Ochrana:
Není ohroženým ani chráněným druhem.

 

 

Místo: Tichá

Okres: Nový Jičín

Kraj: Moravskoslezský

Stanoviště: okraj listnatého lesa

Nadmořská výška: 360 m

Půda: hlinitopísčitá, vlhká

Světelné podmínky: polostinné

Určil: Petr Kocián

Fotografoval: Petr Kocián

Datum fotografie: 29.4.2003

 

 

Všechna práva vyhrazena. | 2003-2023 © Petr Kocián | Právní doložka