Detail

zvonek okrouhlolistý pravý

Campanula rotundifolia

zvonček okrúhlolistý | Harebell

zvonkovité / Campanulaceae

      zvonek / Campanula

Botanická charakteristika:
Vytrvalá, 20–40 cm vysoká bylina. Přízemní listy dlouze řapíkaté, čepel okrouhlá, ledvinitá až úzce srdčitá, jemně vroubkovaná až celokrajná. Dolní lodyžní listy řapíkaté, s čepelí úzce kopinatou až podlouhlou, oddáleně pilovitou až celokrajnou, ostatní listy přisedlé, úzce kopinaté až čárkovité. Květy v hroznovitých nebo latovitých, volných květenstvích. Kališní cípy úzce čárkovité až čárkovitě kopinaté, koruna zvonkovitá až nálevkovitá, blankytně modrá až sytě modrá nebo modrofialová. Plody tobolky.

Místa výskytu:
Roste na pastvinách, loukách, mezích, v lesních lemech, na vřesovištích, v borech. Vyhovují mu půdy mírně vlhké, velmi silně až slabě kyselé, humózní, písčité, či hlinité.

Doba květu:   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12

Ochrana:
Zvonek okrouhlolistý se na našem území vyskytuje ve dvou poddruzích – zvonek okrouhlolistý pravý (Campanula rotundifolia rotundifolia) a zvonek okrouhlolistý sudetský (Campanula rotundifolia sudetica). Druhý poddruh je endemitem sudetských pohoří. U nás je zařazen mezi silně ohrožené druhy (C2), zákonem je chráněn dokonce jako druh kriticky ohrožený (§1). Je zastoupen i v celosvětovém červeném seznamu.

 

 

Místo: Mezina

Okres: Bruntál

Kraj: Moravskoslezský

Stanoviště: louka

Nadmořská výška: 470 m

Půda: hlinito-štěrkovitá, suchá

Světelné podmínky: slunné

Určil: Petr Kocián

Fotografoval: Petr Kocián

Datum fotografie: 8.7.2003

 

 

Všechna práva vyhrazena. | 2003-2023 © Petr Kocián | Právní doložka