Detail

zvonek okrouhlolistý pravý

Campanula rotundifolia

zvonček okrúhlolistý | Harebell

zvonkovité / Campanulaceae

      zvonek / Campanula

Botanická charakteristika:

clomid manchester

clomid uk pct blog.caregiverlist.com clomid birmingham
Vytrvalá, 20–40 cm vysoká bylina. Přízemní listy dlouze řapíkaté, čepel okrouhlá, ledvinitá až úzce srdčitá, jemně vroubkovaná až celokrajná. Dolní lodyžní listy řapíkaté, s čepelí úzce kopinatou až podlouhlou, oddáleně pilovitou až celokrajnou, ostatní listy přisedlé, úzce kopinaté až čárkovité. Květy v hroznovitých nebo latovitých, volných květenstvích. Kališní cípy úzce čárkovité až čárkovitě kopinaté, koruna zvonkovitá až nálevkovitá, blankytně modrá až sytě modrá nebo modrofialová. Plody tobolky.

Místa výskytu:
Roste na pastvinách, loukách, mezích, v lesních lemech, na vřesovištích, v borech. Vyhovují mu půdy mírně vlhké, velmi silně až slabě kyselé, humózní, písčité, či hlinité.

Doba květu:   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12

Ochrana:
Zvonek okrouhlolistý se na našem území vyskytuje ve dvou poddruzích – zvonek okrouhlolistý pravý (Campanula rotundifolia rotundifolia) a zvonek okrouhlolistý sudetský (Campanula rotundifolia sudetica). Druhý poddruh je endemitem sudetských pohoří. U nás je zařazen mezi silně ohrožené druhy (C2), zákonem je chráněn dokonce jako druh kriticky ohrožený (§1). Je zastoupen i v celosvětovém červeném seznamu.

 

 

Místo: Mezina

Okres: Bruntál

Kraj: Moravskoslezský

Stanoviště: louka

Nadmořská výška: 470 m

Půda: hlinito-štěrkovitá, suchá

Světelné podmínky: slunné

Určil: Petr Kocián

Fotografoval: Petr Kocián

Datum fotografie: 8.7.2003

 

 

Všechna práva vyhrazena. | 2003-2020 © Petr Kocián | Právní doložka