Detail

pampeliška (smetánka) lékařská

Taraxacum officinale

púpava lekárska | Common Dandelion

hvězdnicovité / Asteraceae

      pampeliška / Taraxacum

Botanická charakteristika:
Vytrvalá, 10–25cm vysoká mléčící bylina se silným vřetenovitým kořenem. Listy v přízemní růžici, v obrysu kopinaté až obvejčité, čepel kracovitá. Úbory jednotlivě na konci dutých křehkých stvolů. Jednotlivé jazykovité květy jsou žluté. Plodem je krátce špičatá nažka. Semena se rozšiřují větrem.

Místa výskytu:
Roste na nejrůznějších travnatých plochách, na polích, mezích, v zahradách, parcích, na pastvinách a mnoha dalších podobných místech, na vlhkých až suchých, světlých stanovištích. Častá plevelná rostlina.

Doba květu:   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12

Význam a zajímavosti:
Pampeliška je v České republice jedna z nejznámějších a nejrozšířenějších druhů rostlin, roste téměř všude a zná ji každé malé dítě.

Je léčivá, zlepšuje trávení, látkovou výměnu, je močopudná, podporuje funkci žlučníku a jater. Sbírá se hlavně kořen, méně často také kořen s natí nebo jen listy. V některých zemích, zvláště Francii, je důležitou salátovou zeleninou. Značně se rozšiřuje semeny a její následná likvidace není jednoduchá.

Poznámka:
Tato pampeliška se často uvádí pod starším jménem smetánka lékařská. Označení Taraxacum officinale je však pro středoevropské pampelišky nevhodné, protože takto se označují severské druhy pampelišek.

Rod Taraxacum (pampelišky) je poměrně obtížný na určování. Pampelišky jsou druhy, které se rozmnožují jak pohlavně tak i nepohlavně, což určování neulehčí. V současnosti se rozlišuje rod Taraxacum na tzv. sekce (skupiny).

Na našem území se vyskytují pampelišky těchto sekcí: Erythrosperma (tzv. červenoplodé pampelišky), Palustria (tzv. bahenní pampelišky), Ruderalia (tzv. ruderální pampelišky), Hamata (tzv. hákovité pampelišky), Celtica (tzv. keltské pampelišky) a Piesis, Dioszegia, Alpestria.

Zde vyobrazená pampeliška patří do tzv. sekce Ruderalia. V této sekci u nás existuje až 250 druhů, z nichž je sotva 100 dosud popsána. Z výše uvedeného plyne, že zatím není tato sekce pampelišek v České republice důkladně prozkoumána. Proto se zde nesnažíme určit rostlinu do druhu. I tak je však zařazení do druhu u těchto pampelišek záležitostí specialistů, kteří se věnují právě těmto pampeliškám. Určování do druhu laiky i nespecialisty - botaniky je velmi obtížné a to i z toho důvodu, že dosud neexistuje pro sekci Ruderalia kvalitní určovací pomůcka (klíč).

Z tohoto důvodu ponecháváme u této pampelišky starší název pampeliška lékařská s vědomím určité nepřesnosti v názvu. Správně bychom měli uvádět název pampeliška sekce Ruderalia.

Ochrana:
Obecný druh.

 

 

Místo: Loučka

Okres: Nový Jičín

Kraj: Moravskoslezský

Stanoviště: zahrada

Nadmořská výška: 280 m

Půda: hlinitá

Světelné podmínky: slunné

Určil: Petr Kocián

Fotografoval: Petr Kocián

Datum fotografie: 27.4.2003

 

 

Všechna práva vyhrazena. | 2003-2023 © Petr Kocián | Právní doložka