Detail

pěťour srstnatý

Galinsoga quadriradiata

žltnica pŕhľavolistá | Shaggy Soldier

hvězdnicovité / Asteraceae

Botanická charakteristika:
Jednoletá, 20–60 cm vysoká bylina s přímou, větvenou, oblou lodyhou. Lodyžní listy vstřícné, řapíkaté (nejhořejší téměř přisedlé), široce vejčité, nepravidelně oddáleně hrubě pilovitě zubaté. Úbory drobné, 5–8 mm v průměru, uspořádané ve vidlanech, s 5 okrajovými jazykovitými bílými květy, květy terče žluté. Plody jsou černé nažky.

Místa výskytu:
Vyskytuje se na polích, úhorech, zahradách, podél plotů a zdí, na rumištích a kompostech, náplavech. Preferuje hlinité až jílovité, humózní, živinami bohaté, kypré půdy. Nitrofilní a světlomilný druh. Není u nás původní, pochází z andské části Jižní a Střední Ameriky.

Doba květu:   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12

Význam a zajímavosti:
Stejně jako jeho příbuzný a na našem území častější pěťour maloúborný (Galinsoga parviflora) je pěťour srstnatý obtížný plevel rostoucí hlavně v okopaninách a zelinářských kulturách, který se dokáže díky své přizpůsobivosti snadno a rychle šířit. Je hostitelem některých zemědělsky významných virů, škodlivého hmyzu a hlístů. Pochází rovněž ze stejné oblasti jako pěťour maloúborný a původně tyto dva druhy nebyly rozlišovány. Oba druhy jsou si velmi podobné, avšak pěťour srstnatý má lodyhu hustě pokrytou odstálými chlupy a okrajové bílé květy (liguly) jsou stejně dlouhé nebo delší než poloměr žlutého terče, kdežto pěťour maloúborný má lodyhu lysou a liguly jsou kratší než poloměr žlutého terče.

Ochrana:
Není ohrožený.

 

 

Místo: Loučka

Okres: Nový Jičín

Kraj: Moravskoslezský

Stanoviště: pole

Nadmořská výška: 280 m

Půda: hlinitá, vhká

Světelné podmínky: stinné

Určil: Petr Kocián

Fotografoval: Petr Kocián

Datum fotografie: 6.7.2003

 

 

Všechna práva vyhrazena. | 2003-2021 © Petr Kocián | Právní doložka