Detail

lopuch plstnatý

Arctium tomentosum

lopúch plstnatý

hvězdnicovité / Asteraceae

Botanická charakteristika:
Dvouletá nebo víceletá, 50 – 150 cm vysoká bylina. Lodyha přímá, bohatě větvená, světle zelená, často tmavočerveně nebo hnědě naběhlá. Listy řapíkaté, čepel široce vejčitá, na okraji mělce oddáleně zubatá, na rubu s vystouplou žilnatinou, pavučinatě šedoplstnatá. Úbory v chocholičnatých květenstvích, zákrov kulovitý, tmavě zelený, hustě pavučinatě chlupatý, zákrovní listeny s tuhou špičkou. Květy oboupohlavné, trubkovité, červenofialové. Plody jsou šedohnědé nažky opatřené chmýrem.

Místa výskytu:
Tento hojný druh můžeme nalézt na rumištích, skládkách, okrajích cest, v příkopech silnic, na náspech, v křovinách, parcích, okrajích polí, na úhorech, starých kompostech či smetištích. Má rád sušší až mírně vlhké, živinami bohaté, neutrální až zásadité, často antropogenní půdy.

Doba květu:   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12

Význam a zajímavosti:
Jako lopuch bývají obecně, avšak nesprávně, nazývány velké letní listy devětsilu. Listy obou rodů jsou si na první pohled podobné, listy lopuchu jsou však delší než širší, na bázi srdčité, kdežto devětsilové listy jsou okrouhlejší, širší a nápadně laločnaté až zubaté, na bázi široce obloukovitě vykrojené (srovnej, viz devětsil lékařský).

Ačkoliv všechny druhy lopuchů obsahují stejné účinné látky, k léčebným účelům se používá výhradně lopuch větší (Arctium lappa). U nás rostou čtyři druhy lopuchů, navzájem jsou dosti podobné. Lopuch plstnatý od ostatních tří druhů jednoduše odlišíme podle zákrovu, protože jej má hustě pavučinatě vlnatý, kdežto zbylé naše druhy jej mají lysý. Celkem existuje devět druhů lopuchů a mnoho vzájemných kříženců.

Starší název – lopuch pavučinatý.

Ochrana:
Není ohrožený.

Nepůvodní druh květeny České republiky. Adventiv. Archeofyt.

 

 

Místo: Loučka

Okres: Nový Jičín

Kraj: Moravskoslezský

Stanoviště: okraj lesa

Půda: hlinitá, mírně vlhká

Světelné podmínky: slunné

Určil: Petr Kocián

Fotografoval: Petr Kocián

Datum fotografie: 6.7.2003

 

Po kliknutí se zobrazí větší fotografie v novém okně
Po kliknutí se zobrazí větší fotografie v novém okně
Po kliknutí se zobrazí větší fotografie v novém okně
Po kliknutí se zobrazí větší fotografie v novém okně
 

Všechna práva vyhrazena. | 2003-2023 © Petr Kocián | Právní doložka