Detail

heřmánek pravý

Matricaria recutita

| Scented Mayweed

hvězdnicovité / Asteraceae

Botanická charakteristika:
Jednoletá, 10–50 cm vysoká bylina s vřetenovitým kořenem. Listy střídavé, přisedlé, 2–3x peřenosečné. Úbory 10–25 mm v průměru, uspořádané v řídkém vrcholičnatě větveném květenství. Zákrov je víceřadý, světle zelený. Okrajové jazykovité květy bílé, květy terče zlatožluté. Plody lehce smáčklé nažky.

Místa výskytu:
Roste na obilných polích, rumištích, úhorech, sešlapávaných plochách, výbězích drůbeže, na okrajích komunikací, slaniscích. Vyhovují mu písčité i hlinité až jílovité, sušší, mírně kyselé nebo neutrální, nevápnité půdy. Daří se mu na slunných stanovištích.

Doba květu:   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12

Význam a zajímavosti:
Heřmánek pravý je jedna z nejpopulárnějších léčivých bylin, kterou známe i z příběhů o Krtečkovi. Je to ona Matricaria chamomila, kterou Krteček hledal po celém světě, aby jí uzdravil Myšku, a nakonec ji našel doma poblíž svého krtince. Heřmánek je běžně používaný jak v lidovém léčitelství, tak ve farmaceutickém průmyslu. Sbírají se úbory, zvláště pro vysoký obsah chamazulémové silice, seskviterpenu bisabololu, flavonoidů, cholinu, slizu, hořčin a dalších účinných látek. Heřmánek může být považován za vůbec nejprobádanější drogu. Má mimořádně široké a všestranné spektrum využití, působí jako silné spasmolytikum, má sedativní účinek na psychiku a působí jako antimikrobiální prostředek a analgetikum. Má i jistý účinek protialergický, na druhou stranu někteří jedinci mohou být alergičtí na něj. Jeho použití je tak široké, že se dá říct, že téměř neexistuje oblast, kde by heřmánek nemohl více či méně pomoci. Je součástí mnoha čajů, používán ke koupelím a často i v kosmetice. K léčebným účelům se pěstuje na polích.

Ochrana:
Není ohroženým druhem.

 

 

Místo: Odry

Stanoviště: okraj pole

Půda: hlinitopísčitá, suchá

Světelné podmínky: slunné

Určil: Petr Kocián

Fotografoval: Petr Kocián

Datum fotografie: 18.6.2003

 

 

Všechna práva vyhrazena. | 2003-2023 © Petr Kocián | Právní doložka