Fabaceae - bobovité

tamoxifen cost uk

tamoxifen moa redirect tamoxifen uk smpc

accutane without dermatologist

accutane acne igliving.com accutane without birth control

abortion philippines

abortion pill philippines

buy abortion pill mastercard

abortion pill uk

abortion pill

name of abortion pill in u link abortion pill online
Starší názvy - motýlokvěté, luštinaté. Bobovité jsou byliny nebo dřeviny, které se nikdy nevyskytují ve vodním prostředí. Všechny rostliny této čeledi mají na kořenech hlízky s bakteriemi, které dokáží přeměnit vzdušný dusík na důležité dusíkaté sloučeniny potřebné pro růst rostliny. Této skutečnosti se využívá zvláště ke zlepšení kvality půd. Listy jsou střídavé, složené, s palisty. Květy jsou souměrné, oboupohlavné. Korunu tvoří pavéza, křídla a člunek. Pavéza je přítomna vždy, u některých rodů mohou chybět křídla a člunek. Plodem je lusk.
Tato čeleď je známá zvláště díky svému užití v zemědělství a při výživě obyvatelstva. Vojtěška, jetel, někdy také lupina se pěstují jako krmivo pro hospodářská zvířata a navíc zlepšují půdu. Každý z nás už někdy jedl fazole, čočku, hrách - všechny tyto potraviny - luštěniny - jsou semena bobovitých rostlin. Také sója, arašídy a lékořice patří do této čeledi. Velké množství druhů se pěstuje jako okrasné rostliny (vlčí bob, hrachory, fazole, vistárie, čilimník,…). Jsou to také důležité pícninářské, medonosné a léčivé rostliny.
Motýlokvěté zahrnují kolem 490 rodů a asi 12000 druhů rozšířených téměř po celém světě. U nás se vyskytuje přes 40 rodů s více jak 160 druhy. Bobovité patří mezi nejpočetnější čeledi na světě.


Bylo nalezeno 45 druhů, které jsou zobrazeny na 2 stranách.

předchozí   1, 2

Bylo nalezeno 45 druhů, které jsou zobrazeny na 2 stranách.

předchozí   1, 2

Všechna práva vyhrazena. | 2003-2020 © Petr Kocián | Právní doložka